Açken Kaçınmanız Gereken 6 Gıda

Belirlediğiniz diyet programınızda tükettiğiniz gıdaların miktarı kadar, ne zaman tüketeceğiniz de önemlidir. Doğru gıdaları alıyor olabilirsiniz, ancak yanlış zamanda yerseniz, faydasından çok zararı olabilir ve beslenme programınız boşa gider. İşte mideniz boş kaldığında kaçınmanız gereken 6 gıda:

Muz

Muzlar bilinen en iyi diyet gıdalardan biridir. Bununla birlikte, muzlar yüksek miktarda magnezyum ve potasyum içerir, bu da tamamen boş midenize muz indirirseniz, kandaki magnezyum ve potasyum dengesizliğine neden olabilir. Muzlar doğru yiyeceği yanlış zamanda yemenin başlıca örneğidir.

diyet

diyet

Çay ve Kahve

Kahve boş bir midede asitliği artırır, bu da gün boyunca mide yanması ve hazımsızlığa neden olur. Aynı şekilde aç karnına çay içmek, gastrik sıvıların salgılanmasını baskılayabilir ve mide içindeki  gıdaların sindirimine yardımcı olan, aşırı kolesterolü vücuttan salma işlemi için gerekli olan safra ve asidi düşürür.

Domates

Domates, yüksek miktarda A vitamini ve faydalı besin maddeleri ile doldurulmuş olmasına rağmen, midede asitliği artıran ve mide hassasiyetine yol açabilen yüksek miktarda tannikasit içerir.

Yoğurt

Yoğurtta bulunan laktik asit bakterilerinin faydası, mide asidinin yüksek asiditesinden dolayı etkisiz hale getirilmesidir. Bu nedenle, sabah ilk iş olarak tüketildiğinde, yoğurdun sağlık yararlarından çok az kazanırsınız.

diyet hataları

diyet hataları

İşlenmiş Şeker

Yiyeceklerin çoğuna eklenen işlenmiş şekerin karaciğerde çok fazla alkol içmekle aynı etkiye sahip olduğunu biliyor muydunuz? Meyvelerde doğal olarak bulunan şeker, liflerden etkilenir, ancak bolca früktoz, özellikle boş bir midede karaciğere aşırı yükleme anlamına gelir.

Alkol

Alkolün yaklaşık %20’si mideden geçer ve bir dakika içinde beyine ulaşır. Midede yiyecek olması, alkolün kan dolaşımından geçme oranını düşürür, etkilerini yavaşlatır ve organlara verdiği zararı en aza indirir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir