Adet Gecikmesi Hamile Olduğunuz Anlamına Gelmez

Adet kanamaları yeryüzündeki her kadının yaşadığı doğal bir döngüdür. Normal olarak 28 günde bir tekrarlanan bu döngünün takip edilmesi uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Kadınlar adet gördükleri son günü not alarak, döngünün bir daha hangi tarihte gerçekleşeceğini önceden kestirebilirler.

adet gecikmesi

adet gecikmesi

Bu şekilde 1 günlük bir adet gecikmesinin dahi farkına varılabilir. Hamile kalan kadınların adet kanamaları kesiliyor ama adet görmemeniz mutlaka hamile olduğunuz anlamına da gelmiyor. Bazı hastalıklar ya da başka nedenlerden ötürü de adet döngüsünde gecikme söz konusu olabiliyor.

Hamilelik Testi Yaparak Emin Olabilirsiniz

Kadınlar adet gecikmeleri yaşadıklarında çoğu zaman hamile olduklarını düşünürler çünkü bu güçlü bir belirti olabilir. Yine de bundan emin olmak için 1 haftayı aşan adet gecikmelerinde hastanede ya da evde uygulanabilecek hamilelik testlerinin yapılması gerekiyor. Böylece durumunuzdan emin olabilirsiniz.

adet görmeme

adet görmeme

Hamilelik dışında adet gecikmelerine neden olan bazı başka faktörler de bulunuyor. Örneğin stres altında olmak, hızlı kilo değişimleri, gripal enfeksiyonlar ve kullanılan ilaçlar gibi.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.