Akıllı Kent Sistemleri Nelerdir?

Son zamanlarda gündemin en çok konuşulan akıllı şehir sistemi, pek çok kişinin aklında soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu. Peki, bu akıllı şehir sistemi nedir, sistemin faydaları nelerdir, akıllı şehir için ne yapmak gerekir? İşte bütün bu sorularınızın cevabı…

Sistemin Başlıca Özellikleri

Akıllı şehir sistemi en kısa ve basit anlamı ile e-Türkiye sürecinde yasaların, standartların ve tüm yönetmeliklerin göz önünde bulundurulması ile paylaşımcı olan katılan ve uygar bir kent yaratma projesinin genel ismidir. Akıllı kent sisteminin en önemli özellikleri arasında yenilikçi olması ve tüm birimlerin tek bir sistem ile çalışması yer alır. Sisteme vatandaşın sürekli erişebilmesi sağlanır.

Her işlemin bir kez yapılabilmesi sayesinde girdilerde tasarruf sağlanır. Sistemin yaygılaştırılabilme özelliği sayesinde sistematik çözümler üretilebilir ve tekrarlama işlemi sağlanabilir. Vatandaşın memnuniyetine odaklanan sistem, pozitif ekonomik unsurları da içine alır. Günlük hayatla birlikte değişimlere ve yeniliklere açık olan akıllı şehir sistemi, kolaylıkla güncellenebilir.

Akıllı Kentlerin Amacı

Akıllı şehir sistemin en büyük amacı, vatandaşın taleplerini daha fazla ciddiye almak ve meydana gelen sorunları zamanında ya da yerinde tespit edebilmektir. Bunun yanı sıra sorunların öncelik sırasının belirlenmesinde ve bürokrasinin azaltılarak çözümlerin halka daha uygun şekilde bulunması da sistemin amaçları arasında yer alır.

Sistemin Hedefleri Nelerdir?

Bu sistem ile kent ve kentli ile ilgili verilerin adres ve taşınmaz tabanlı sorgulanarak aynı ortamda kontrol edilmesi sonucunda bilgilere dayanan bir yönetim anlayışı oluşturmak hedeflenir. Akıllı şehir sistemleri, MIS (Yönetim Bilgi Sistemi), GIS (Coğrafi Bilgi Sistemi), Mobil Uygulamalar ve Vatandaş Odaklı Etkileşimli Uygulamaların bir araya gelmesi ile meydana gelir.

Hedefler arasında vatandaşın zaman ve mekân ile sınırlı kalmadan özgür bir biçimde tüm belediye hizmetlerine ulaşabilmesi ve hizmetlerden faydalanabilmesi için E- Belediye, Kent Rehberi, T- Belediye ve elektronik İmza kanallarının sayısının arttırılması yer alır.

Akıllı Şehir Sistemlerinin Kentliye Faydaları Nelerdir?

Yapılan değerlendirme sonucunda akıllı şehir sistemi sayesinde kentin tüm sistemlerinin tek bir çatı altında toplandığı görülür. Her türlü sözel ve konumsal bilgi tek veri tabanı altında toplanmıştır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.