öksürük

Balgamın rengi solunum sistemi olmak üzere çeşitli hastalıkların habercisidir. Sarı, beyaz, kırmızı, yeşil, kahverengi ya da koyu siyah renkte olabilir. Rengi açıksa normaldir. Koyu beyaz ise burun tıkanıklığı nedenidir. Burun boşluğu tıkanır ve iltihaplanmaya neden olur. Balgamınız sarı renkliyse bağışıklık sistemiyle ilgili olup beyaz kan hücreleri mikroplarla savaşıyordur.

öksürük
öksürük

Balgamın Renkleri Ne Anlama Gelir?

Yeşil bir balgam geliyorsa solunum sisteminiz de iltihap vardır. Akciğer apsesi, zatürre ya da akciğer hastalıklarıyla alakalıdır. Astım hastalarında da sıklıkla yeşil balgam görülür. Beyaz kan hücreleri mikroplarla savaştığı için balgama yeşil renk verir. Balgamınız kırmızı ise kan görülme olasılığı sıktır. Çok ciddi durumlarda mutlaka doktora danışmalısınız. Akciğer kanseri nedeni olabilir.

Balgamınız kahverengiyse bir kanama işareti olabilir. Parlak pembe ya da kırmızı renkteyse kanama yakın zamanda olmuştur. Balgamın siyah olması mantar enfeksiyonuna işarettir. Bağışıklık sistemi zayıflamış olacağı için mutlaka doktora gitmelidir. Sarı, yeşil ya da beyaz olan balgamla birlikte ateş, öksürük ya da titreme varsa doktora gidilmelidir.

balgam
balgam

Koyu kırmızı, siyah, kahverengi ya da köpüklü balgam görülmüşse ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Tedavi gerektiren bir durumunuzun olduğuna işaret eder. Yeşil ve beyaz balgamınız olduğu zaman bol su için ve bitki çaylarından yararlanın. Üşütme ya da gribal enfeksiyonlar sonucunda da balgamınızın rengi değişebilir. Sigara içiyorsanız sigarayı bırakmalı ya da azaltmalısınız.

Bir cevap yazın