Bebek Aşıları Nelerdir?

Bağışıklık sistemi henüz yeterince güçlü olmayan bebeklerin hastalıklardan korunması için belli aralıklarla aşı olmaları gerekir. Hastalıklara karşı önlem almak, sonradan hastalıkla uğraşmaktan çok daha iyi olduğundan aşıların her bir ebeveyn için önemi oldukça büyüktür. Zaten doğum sonrasında doktor ve aile hekimleri bu konuda ebeveynleri bilgilendirerek, belli tarih aralıklarında aşıya çağırır. İşte sırasına göre bebek aşıları

aşı

aşı

Yaptırılması Zorunlu Aşılar

Bebek aşılarının ilki, doğum sonrasında ve hastaneden taburcu olmadan önce yapılır. Bu da Hepatit B aşısıdır. Bu aşıdan bir ay sonra ve ikinci aydan da 5 ay sonra Hepatit B aşısı tekrarlanır. İkinci ayını dolduran bebeğe ise, BCG yani verem aşısı, karma ve çocuk felci aşıları yapılır. Ayrıca doktorların kesinlikle gerekli gördüğü menenjit aşısı da yaptırılmalıdır. Aşılar ilk dönemlere yoğun olsa da bu durum altı aydan sonra azalır. Daha sonra ise, birbirinden uzak aralıklarda kızamık, kabakulak, kızamıkçık aşıları yapılır. Ayrıca aradaki dönemlerde menenjit ve çocuk felci aşıları tekrar edilir.

bebek aşısı

bebek aşısı

Bebek aşıları, bebeklerin ve dolayısıyla ebeveynlerin canını sıkan bir durum olsa da önemli bir gereklilik olduğu için aileler aşı yaptırmaktan kaçınmamalı ve aşı takvimini düzenli olarak kontrol edip, tarihleri takip etmelidir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.