Bebekler Nasıl Yatırılır ve Kaldırılır?

Yeni doğan bebekler aslında birçok konuda dayanıklıdırlar. Her ne kadar kemik yapıları narin olsa da bazı hareketlere karşı oldukça duyarlıdırlar. Bu hareketlerden en önemli olanı ise anne ve babanın bebekleri yatıp kaldırma olayıdır.

bebekler nasıl kaldırılmalı

bebekler nasıl kaldırılmalı

Bebekleri kucağa alma olayını birçok anne ve baba yapamaz. Bebeklerin narin olduklarını düşünürler ve kucaklarına bile almak istemezler. Oysa bebekler, en çok anne ve babalarından gelecek sevgiye muhtaçtırlar. Bebeklerde sevgiyi göstermenin en etkili yollarından bir tanesi, kucaktır.

Bebekleri Tutma

Bir bebeği kucağınıza alırken, başını desteklemeniz gerekir. İki kolun arasına almalı ve beşiğine yatırırken yalnızca kollardan destek almalısınız. Bu hareketi yaparken, sağ elinizle bebeğin başını desteklemelisiniz.

bebekler nasıl yatırılmalı

bebekler nasıl yatırılmalı

Bebeği kucakladıktan sonra ise başını omzunuza yaslamanız gerekir. Bu yaşlarda bebeklerin boyun kasları gelişmediği için, başlarını tutmakta zorlanırlar. Bu yüzden kucağa alırken ya da herhangi bir yere bırakırken, bebeklerinizin başlarını desteklemelisiniz.

Bebeklerin bel kısımları da desteklenmelidir. İlk 6 aya kadar bebeklerde omurilik kasları gelişmediği için, en hassas bölgeler baş ve bel kısımlarıdır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir