Bebeklerde İsilik Nasıl Geçer?

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonraki ilk bir iki aylık dönemde sıklıkla gözlemlenen isilik rahatsızlığıyla, hem yaz hem de kış aylarında karşılaşabilirsiniz. Bu olumsuz durumun temel nedeni, bebeği gereğinden fazla giydirmek ya da sıcak havadan yeteri kadar koruyamamaktır. Zaten incecik bir derisi olan minik bebeğin teni de, sıcaklığa karşı tepki vererek su kesecikleriyle derisini korumaya çalışır.

bebeklerde isilik

bebeklerde isilik

Özellikle yaz sıcaklarında bebeğinizi serin tutmak için sık sık yıkamanız, bu isiliklerle mücadele için gereklidir. Kış mevsiminde ise bebeğinizi lahana gibi kat kat giydirmeden, vücut ısısını fazla yükseltmeyen kıyafetlerle soğuktan korumanız daha sağlıklı bir tutum olacaktır. Ayrıca fazla nemlendiricilerin ve bebeği terleten sentetik kıyafetlerin de isiliği tetikleyebileceğini unutmayın.

isilik

isilik

İsilik Tedavisi Nasıl Olur?

İsilik olan bebeğinizi öncelikle sık sık yıkamalısınız. Eğer yaz sıcağının yaşandığı günlerde böyle bir durumla karşılaştıysanız, bebeğinizin aşılarının tamamlanmış olması şartıyla onu denize de sokabilirsiniz. Bu bebeğinizin hem eğlenmesine hem de iyileşmesine yardımcı olabilir. Eğer isilik olan bölgelerde kaşıntı gibi bir sorun varsa, doktorunuza danışarak buna uygun bir krem de kullanabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.