Bir Spor Ayakkabısına 3000 Euro Vermenin Modada Yeri Var

Modanın ünlü markası Chanel imzasını taşıyan bir spor ayakkabısının fiyatının geçen sezon 3000 euro olduğunu duyanlar şaşırdılar ama modayla ilgili olanlar bunun kişiye özel bir tasarım olduğunu, yani ayakkabının bir haute couture ürün olduğunu anladılar. Eğer günlük hayatınızda kullanacağınız kişiye özel tasarımlar istiyorsanız bu rakam ortalama 20 bin lirayı geçiyormuş. Gece kıyafetlerini ise hiç sormayın.

chanel spor ayakkabı

chanel spor ayakkabı

Kişiye özel moda evlerinde çalışan terzilere küçük eller deniyor. Çünkü her bir ayrıntıyı kendileri dikiyorlar. Ömürleri boyunca tek bir moda evinde çalışıyorlarmış ve bütün dünyada sadece 2200 haute couture terzi varmış. Bir elbise içinse 200 saat kadar uğraşılabiliyormuş.

chanel

chanel

Alıcılar Dünyanın Her Yerinden

Bu akım tabii ki moda merkezi olan Paris kaynaklı ama alıcıları artık sadece Fransızlar değil. En büyük müşteriler günümüzde Rusya, Hindistan, Çin ve Brezilya’dan çıkıyormuş. Buna karşın defileler nedense hala Paris’te sergileniyor. Modanın bir başka ünlü ismi Carl Lagerfeld’in söylediğine göre zaten bu özel defileleri izleyenlerin sayısı da 150’yi geçmiyormuş.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir