Böbrekleri Nasıl Korursunuz?

Vücut susuz kaldığı zaman böbrek sorunları kendini belli ediyor. Sağlıklı bir beslenme programı ile böbreklerinizi koruyabilirsiniz. İlk olarak günde 2,5 litre su içmeyi alışkanlık haline getirin. Tansiyon düşüklüğü ve sağlıklı kan dolaşımı için su gereklidir. Vücut susuz kaldığı zaman sık idrar taşı gibi sorunlar çıkabiliyor.

böbrek

böbrek

Böbrekleri Korumanın Yolları

Yemeklerde özellikle tuzu az miktarda kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Hazır gıda ürünleri ise tehlikeli. Aşırı tuzlu beslenme özellikle tansiyonun yükselmesini sağlar. Tansiyon yüksekliği ise böbreklerde sorunlara neden olur. Düzenli egzersiz yapmayı aynı şekilde alışkanlık haline getirmelisiniz.

böbrek ve su

böbrek ve su

Dengeli ve sağlıklı beslenmede ilk kurallardan biri meyve tüketimi. Meyve suyu yerine özellikle meyve tercihi yapın. Kan şekerinizi dengede tutmanız böbrek sağlığı açısından gerekli. Yaz aylarında özellikle alkol kullanıyorsanız içtiğiniz su miktarını iki katına çıkarın. Ekmek olarak mutlaka tercihiniz esmer ekmek olmalı. İlaçları ise bilinçli tüketmeye özen gösterin. Ağrı kesicileri özellikle baş ağrılarında kullanmayın. Bilinçli bir program ile her zaman sağlıklı bir beslenme programı oluşturursunuz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir