Boya Seçiminde Kaçınılması Gereken Renkler

İnsanlar evlerinde yapacakları yeniliklerde öncelikli olarak duvarların rengini değiştirirler. Duvar rengi seçimi için gelişmiş teknoloji ile birçok renge sahip olmak mümkündür. Ancak, rengin duvara uygulanması da çok doğru değildir. Uygun olmayan renkler kişinin ruh halini etkilediği gibi, negatif etkilerden de kurtulmayı sağlar.

Son dönemlerde ev ve iş yerlerinin duvarlarında seçilen gri renk iç mekanlar için tercih edilen bir renk olsa da modern görüntüye zarar veren renklerin başında gelir. Özellikle yeşil ve haki renklerden kesin olarak uzak durulmalıdır.  Yeşil ve hali renklerin seçilmesi insan psikolojisinde ciddi karamsarlıklara neden olur.

boya seçimi

boya seçimi

 

Renklerin Kullanım Şekli

Pastel ve pembe renkler ise geçmiş zamanlarda yatak odalarında tercih edilen renkler olsa da günümüzde bu renklerin kullanılması da çok uygun değildir. Kirli pastel renkler ise mekandaki canlılığı yok eder. Özellikle pastel pembe canlılığın yok olmasına neden olan renklerinden olan alev sarısı ise gün ışığını çağrıştıran bir renk olduğu için iç mekanlarda yaşam alanlarına mutlu hava katar. Ancak, sarı rengin bazı tonları kişide strese neden olabiliyor. Parlak turuncu ise oldukça boğucu bir renktir.

salon için mavi duvar boyası

salon için mavi duvar boyası

 

Bazı alanlarda tercih edilen renk olsa da, genel alanda kullanılmaması gereken bir renktir. Gelincik kırmızısı ve kırmızı türleri de kişilerde öfke uyandırmak ve kişinin saldırganlık hissine neden olmaktadır. Yapılacak boyaların uygulanmasında öncelikli olarak usta tercihi de önemlidir. Pastel renklerin uygulanma şekli de önemlidir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir