Cevizin Faydaları

Ceviz faydaları açısından oldukça zengin bir yemiştir. Bilimsel olarak kötü kolestrolü düşürdüğü kanıtlanmış olan ceviz bu özelliği sayesinde kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde önemli bir yere sahip.

ceviz

ceviz

Damar içerisinde plak oluşumunu engellerken damarların esnek kalmasını ve kan akışının sağlıklı seviyelerde olmasını da sağlıyor. Günlük 3 ya da 4 ceviz tüketilmesi yeterli olup, isteyen, haftada 3 ya da 4 yemek kaşığı ceviz yağı olarak da tüketebilir.

Ceviz Kalp Ve Damar Sağlığı Açısından Önemli Bir Yere Sahip

Bilimsel veriler, cevizin, her gün tüketildiğinde kötü kolestrolü düşürdüğü ve iyi kolestrol olarak bilinen HDL seviyesini yükselttiğini ortaya koyuyor. HDL damarlarda biriken plakaların vücuttan atılmasında önemli bir role sahip. Aynı veriler göre ceviz Tip 2 diyabet hastalarının damar tıkanıklığı riskini de azaltıyor.

cevizin faydası

cevizin faydası

Kanseri önleme konusunda başvurulan ceviz kansere sebebiyet veren serbest radikallerin seviyesinin düşürüyor. Ayrıca kemiklerin zayıflamasını ve mineral kaybını önlediği biliniyor. Kalori oranı ve yağ seviyesi yüksek olmasına rağmen tokluk hissi vermesi sayesinde kilo vermeye de yardımcı olarak ceviz tüketilebilir. Hafızaya ve bilişsel faaliyetlere de olumlu katkısı olduğu konusunda da yaygın bir kanı hakim. Bu konuda yeterli bir çalışma olmamasına rağmen beyin fonksiyonlarına olumlu katkılar sağladığı kabul ediliyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir