Çocuklar da Psikoloğa İhtiyaç Duyar

Çocukların ruhsal dünyası öyle kolayca anlaşılabilecek bir şey değildir. Anne-babalar çocuklarının ateşlendiğni ve hastalandığını kolayca anlayabilirler ancak ruhsal sıkıntılarını o kadar kolay anlayamazlar. Şunu unutmamak gerekir ki, nasıl büyükler ruhsal problemlerinin çözümünde psikoloğa ihtiyaç duyuyorsa, çocuklar da yaşadıkları ruhsal sıkıntılar nedeniyle çocuk psikoloğu ile görüşmeye ihtiyaç duyabilirler.

Çocuklar Psikoloğa Ne Zaman İhtiyaç Duyarlar?

Çocukların ruhsal bir rahatsızlık yaşamasının nedenleri tam olarak bilinmemekte. Ancak çevresel faktörlerin çocuklar üzerindeki olumsuz etkisi tıp dünyasınca kabul edilen en temel gerçeklerden birisidir. Çocukların cinsel istismara uğraması, şiddete ve kötü muameleye maruz kalması, ölüm ya da boşanma nedeni ile anne ya da babanın kaybı gibi durumlar çocuklarda önemli ruhsal rahatsızların ortaya çıkmasına neden olabilir.

çocuk psikoloğu

çocuk psikoloğu

Bazen de biyolojik bazı sorunlar çocukların psikoloğa gitmesini zorunlu hale getirebilir. Kalıtım, kimyasal dengesizlik ve merkezi sinir sisteminin zarar görmesi biyolojik olarak ortaya çıkan ruhsal rahatsızlıkların temelini oluşturur. Çocukların ihtiyaç olması halinde psikoloğa götürülmesinde hiçbir sakınca yoktur. Bu tür rahatsızlıklarda zamanında yapılan bir müdahale geç kalmış bir müdahaleden çok daha iyi sonuç alınmasını sağlar.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir