Çocuklar ile Doğru iletişimin Sırları

Aileler çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek isterler. Bunun için yapmakta oldukları çalışmaların büyük bir kısmı ise ne yazık ki diledikleri gibi sonuçlanmaz. Böyle olunca da çocuklar ile aralarındaki ilişki farklı sorunlar ile karşı karşıya kalabiliyor. Sağlıklı bir ilişki içinse anne babaların dikkat etmeleri gereken bazı şeyler bulunuyor.

çocukla iletişim

çocukla iletişim

Doğru Noktada Ağırlığınızı Koyun

 Genel itibari ile ailelerin bu konuda yaptıkları en büyük hataların başında, çocuklarının her istediklerini yapmaya çalışmaları geliyor. Böyle olunca da çocuklar anne babalarına her isteklerini ne zaman isterlerse yapabileceklerini düşünüyorlar. Arada kendini göstermekte olan güç çatışması ise çoğu zaman istenilenden kötü sonuçlanabiliyor. Bunun olmasının engellenmesi adına dikkat edilmesi gereken şey ise anne babanın yeri geldiği zaman çocuklarını üzmeden ağırlıklarını koyması olacaktır.

Onlara Saygı Duyun

 Yaşları küçük olduğu için çocukların büyük bir kısmının dinlenmeme sorunu vardır. Konuşmaları esnasında fikirlerine önem verilmez ve bunun sonucunda da çok daha hırçın bir hale gelmiş olurlar. Anne babaların bu aşamada yapmaları gereken en önemli şey ise çocuklarını dinleyerek onları anladıklarını belirtmek olmalıdır.

iletişim kurmak

iletişim kurmak

Belirli Konularda Onların Fikirlerini Alın

Küçük yaşta olmalarına rağmen çocukların büyük bir kısmı birbirinden farklı konulardaki fikirlerini çevresindekilere sunmayı istiyorlar. Bu fikirlerinin önemsenmesi demek, onları ailelerine çok daha fazla saygı duyması anlamına geleceğinden; ailelerin çocuklarını çeşitli konular hakkında fikirlerini söylemeleri konusunda teşvik etmeliler.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir