El Dezenfektanlarının Kullanımına Dikkat

El dezenfektanları son zamanlarda sıklıkla kullanılan ürünler arasından yer alıyor. Anti bakteriyel özelliği ile dikkat çeken ürün özellikle korona virüs salgını çerçevesinde en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır.

El dezenfektanlarının kullanımı kadar alımında da dikkat etmeniz gerekir. Sıklıkla ellere sürülen dezenfektan ellerin zarar görmesine sebep olabilir. Özellikle çatlakların yaşanma durumu ile karşılaşmanız muhtemeldir. Bu ise korona virüs için ağız, burun ve göz dışında daha elverişli bir alan yaratır. Bu sebep ile bu yerlere el dezenfektan kullanımına dikkat etmeniz önerilir. El dezenfektanının ellere zarar vermesi ile içeriğinde bulunan alkol ile doğru orantılıdır.

Alkol Mikropları Öldürür mü?

Alkolün virüs, bakteri, mantar gibi birçok zararlılara karşı etkisi olduğu bilinmektedir. En sık kullanılan alkol çeşidi etil ve izopropil olarak biliniyor. Mikroorganizmalara karşı etkili olduğu bilinen alkolün etkisi ise alkolün türüne ve de kullanım miktarına göre de değişim göstermektedir.

El Dezenfektan Alımına Nelere Dikkat Etmeli?

El dezenfektanlarının kullanımı özellikle salgın döneminde oldukça önemli olmak ile beraber bilinçsiz ve sık kullanım ise sağlığa zarar verebilir. Özellikle ellerde yaşanan çatlama virüs için daha ideal bir alan yaratacaktır. Bu aşamada satın aldığınız el dezenfektanın güvenli ve denetime tabi bir ürün olduğuna önem vermeniz gerekir. Eğer el dezenfektanını temin edemediyseniz evinizde kendiniz de el dezenfektanınızı hazırlayabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.