Ergenlerle Anlaşmak

Dünyanın en zor işlerinden biri bir çocuğu iyi yetiştirmektir. Çocuğunuzun 12-18 yaş arası ergenlik dönemi olacak ve hayat sizin için bazen çok zor hale gelecek. Yaşlılar bu duruma arsızlığın adını ergenlik koymuşlar deseler bile bu zor dönemi gereği gibi atlatmanın yolları var. Öncelikle o yaşlardaki çocuğunuz kendisini dünyanın merkezi gibi hissediyor, siz de anne baba olarak onu anlamıyorsunuz, çok sıkıcı tiplersiniz. Bunu doğal kabul edin. Ergenlerle anlaşmak önce sabır ister.

ergenlerle anlaşma

ergenlerle anlaşma

Bazı Çözüm Yolları

Ona sorular sorun ama cevapları evet hayır şeklinde olmasın. Ne olursa olsun dediklerini de dinleyin. Size anlamadığınız şeyler anlatıyorsa araştırın. Örneğin internette falanca siteden bahsediyorsa siz de o siteye bakın. Bilmediğiniz kelimeleri ona sormaktan çekinmeyin. Onu hayatınıza dahil edin ve siz de onun hayatına dahil olmaya çalışın. Arkadaşlarını eve çağırması için yüreklendirin. Sizin gittiğiniz ve onun da gidebileceği yerlere beraber gidin. Zamanı onunla paylaşmaya çalışın.

ergen

ergen

Pazar kahvaltıları, beraber dondurma yemeğe çıkmak, sinemaya gitmek çok yararlı olabilir. Rahat olun. Birbirleriyle anlaşan kuşaklar zaten görülmemiştir. Onun ilgi alanlarının farklı olması çok normaldir. Siz onun en yakın arkadaşı olmak zorunda değilsiniz. Onun önem verdiği şeyleri bilmeniz onun için daha önemlidir. Ona gerektiği kadar saygı gösterin. Ve ona yaşayacağı alan bırakın. Her an onu kontrol etmekten vazgeçin. İhtiyacı olduğunda size gelsin. Ergenlerle anlaşmak için hiç biri işe yaramıyorsa zamana güvenin, nasıl olsa büyüyecek.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir