Fazla Muskat Kullanımına Dikkat

Hint mutfağının geleneksel lezzeti olan ve Endonezya’nın topraklarında sıklıkla yetişmekte olan muskat faydası ile bilinen özel bir lezzettir.

Hafif mentolü bir tada sahip olan muskat son yıllarda Türk mutfağında da sıklıkla kullanılmaya başlandı. Ağır ve diş sağlığında etkili olan muskat diş macunlarında kullanılırken ayrıca akne ve sivilce tedavisindeki başarısı nedeni ile kozmetik sektörünün de dikkatinde kaçmadı.

Karaciğer temizlenmesine yardımcı olmanın yanında böbrek taşı oluşumuna engel olan muskat yorgunluk ve halsizliğe de iyi gelir. Bunun yanında ağrı kesici özelliği içinde bulundurur. Kan basıncının yükselmesinde de etkili olmakta olan muskat bu faydalarının yanı sıra fazla tüketiminde de zararlı etkilerini sunabiliyor.

Ülkemizde tazesini tedarik etmenin zor olduğu ceviz benzer muskat aktardan toz halinde alınabilir. Birçok yemek içinde kendine yer edinen baharat özellikle peynir fondüsünün de vazgeçilmezidir.

Muskat Kullanımının Zararları Nelerdir?

Muskat Hint mutfağının geleneksel baharatı olmanın yanında Türk mutfağı içinde de kendine yer edinmeyi başardı. Faydaları saymak ile bitmeyen muskat farklı bir lezzet sunması ile de tercih ediliyor.

Bu olumlu özelliklerinin yanı sıra muskatın fazla tüketimi son derece zararlı etkilere yol açabilmektedir. En hafif etkisinin halüsinasyon olduğunu açıklayan uzmanlar fazla tüketiminin sonrasından zehirlenmelerin de yaşanabileceğine vurgu yaptı. Bu neden ile muskat kullanımlarınızda kararında bir uygulamaya yer açarak aşırı derece kullanmamaya dikkat etmeniz önerilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir