Gebelikte Oluşan Çatlaklar Nasıl Önlenir?

Hamilelik döneminde çoğu kadının yaşadığı sorunlardan biri de, deride çatlaklar oluşmasıdır. Bu durum, hamileliğin getirdiği doğal bir durumdur. Karın bölgesi genişledikçe deriniz de gerilmeye başlar. Sonuç olarak da gergin deri yavaş yavaş çatlayabilir. Peki bunu önlemenin ya da oluşan çatlakları onarmanın bir yolu yok mudur?

gebelik çatlakları

gebelik çatlakları

Çatlakları Önlemenin/Onarmanın Yolu

Öncelikle şunu bir düşünün: Kış mevsiminde elleriniz neden çatlar? Hava soğuktur ve elleriniz nemsiz kalmıştır. Bunun sonucu olarak da çatlaklar oluşur. Hele bir de nemlendirici kullanmıyorsanız, çatlakların oranı daha da artar.

Gebelikte de durum aynıdır aslında. Nemsiz kalan vücut daha çok çatlar. Yani vücudunuzu nemsiz bırakırsanız, çatlaklar oluşacaktır. Peki bunun için ne yapabilirsiniz?

Ne kadar nemlendirici kullansanız da, vücudu içerden nemlendirmezseniz, çatlaklardan korunamazsınız. Vücudu içerden nemlendirmenin yolu ise; bol su tüketmekten geçer. Sağlıklı her insanın, günde ortalama 2 litre su tüketmesi gerektiği biliniyor. Gebelik döneminde de aynı şekilde. Hatta daha da fazla içebilirseniz, daha çok faydasını görürsünüz. Su, vücudu içerden nemlendirip derinizi yumuşattığı gibi, aynı zamanda süt üretiminizi de artırır.

gebelik ve su

gebelik ve su

Suyun dışında, dışarıdan da cildinizi nemlendirmelisiniz. Tabi ki en etkili nemlendirici, zeytinyağıdır. Zeytinyağı ile, cildinize hafif dokunuşlarla masaj yapın. Ya da bebe yağı, badem yağı, E vitamini yağı ve kakao yağı da bu çatlaklarda etkili birer nemlendirici olacaktır.

Bol miktarda su tüketerek ve etkili yağlar ile cildinize masaj yaparak; çatlak oluşumunu önleyebildiğiniz gibi, oluşan çatlakları da onarabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir