Göz Sağlığını Tehdit Eden Unsurlar

En hassas organlardan biri olmasına rağmen korumak için en az çaba sarf edilen organdır aynı zamanda göz. Çoğu zaman farkında olmadan ama hepimizin bilinçli olarak tehdit ettiğimiz organdır. Bütün gün televizyon, bilgisayar ya da en basiti akıllı telefonlara – bir de son zamanlarda daha popüler olan tabletlere – yakın mesafeden bakmak gözlerin yorulmasına, zaman içinde göz tembelliğine de neden olabilir. Ancak göz tembelliği daha çok doğuştan gelen bir göz rahatsızlığıdır.

göz

göz

Yalnızca teknoloji ürünü cihazlardan dolayı değil, çok fazla ve yakın mesafeden kitap, gazete ya da dergi okumak da göz sağlığı için tehdit oluşturur. Ayrıca bazen gözlerin ışığa ya da renklere karşı hassasiyeti bulunabiliyor. Bu durumda güneş gözlüğü kullanmak gerekiyor, ancak bunu da doktor tavsiyesi ile yapmak lazım gelir.

Göz Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılabilir?

Öncelikle düzenli olarak göz muayenesi olunmalıdır. Bu herkes tarafından bilinen teorik bir bilgidir ancak hala hayatında hiç göz muayenesi olmamış birçok insan bulunuyor, muayene öncelikler arasına alınmalıdır.

göz sağlığı

göz sağlığı

Teknoloji ürünü cihazlarla daha az zaman geçirmek ya da en azından bakış mesafesini kısa tutmamak da göz sağlığını korumak için bir adım olabilir. Güneş gözlüğü kullanmak önemlidir. Ancak gerçek güneş gözlüğü kullanmaya dikkat etmek gerekir. Aydınlatma diğer bir önemli konudur. Göze batmayan, fazla parlak olmayan aydınlatmaların tercih edilmesi gerekir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir