Masa Tenisi Nedir?

Masa tenisi, yaygın şekilde oynanan ve bilinen bir salon sporudur. Kortta oynanan tenisin, bir masa üzerinde, daha küçük raket ve daha hafif bir topla oynanan halidir. Masa tenisi ile tenis arasındaki temel farklardan biri, masa tenisinde bilekten hareketler ön plandayken, teniste daha çok kol ve omuzdan gelen hareketler ön plandadır. 20. yüzyılın başlarında İngiltere’de geliştirilen bu oyun, özel bir top ve def benzeri gergin raketlerle oynanmıştır. Masaya temas ettiğinde çıkardığı sesler yüzünden ping-pong olarak da bilinir.

Ülkemizde ise masa tenisi, 1920’li yıllarda Robert Koleji’nde oynanmıştır. Daha sonra başta İstanbul olmak üzere tüm yurda yayılmıştır. Masa tenisi alanında en çok bilinen ve ünü bütün dünyaya yayılan oyunculardan birisi, beş yıl boyunca Macaristan’a Dünya Şampiyonluğu’nu getiren Victor Barna’dır.

Masa Tenisi Nasıl Oynanır?

Masa tenisinde kullanılan masa, sert ve düzdür. Genellikle yeşil veya mavi renkte olan bu masa 274 cm uzunluğa, 152 cm boya ve 76 cm yüksekliğe sahip olur. Dikdörtgen biçimindedir ve turnuvalarda, masa tenisi karşılaşmaları için geniş bir alan ayrılır. Masanın ortasında gerilmiş olan file, 15 cm yüksekliğindedir ve masanın eninden biraz daha geniştir. Genellikle tahtadan yapılan raketlerin üstü kauçuk veya plastikle kaplanır. Masa tenisi kuralları, tenis kurallarına az da olsa benzerlik gösterir.

Raketle vurulan top, saha dışına çıkmadan ağın iki tarafı arasında gidip gelir. Üç ya da beş set oynanan masa tenisi, servisle başlar. Oyuncular, kendi sahasına gelen ve en fazla bir kez zıplayan topu karşı tarafa göndermeye çalışırlar. Toplamda 21 sayı kazanan, seti kazanır. Birçok detayı ve basit kuralları bulunan bu spor; okullarda, kafelerde veya spor tesislerinde sıklıkla tercih edilir. Masa tenisi de her spor gibi, beyin ve vücut koordinasyonunu sağlar ve vücudun hareket kabiliyetini artırır. Masa tenis masası, raket ve top almak suretiyle, istenilen yerde bu spor yapılabilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir