Salon dekorasyonu nasıl olmalıdır?

Günümüzde insan yaşamının büyük bir bölümü iç mekânlarda geçmektedir. Zamanımızın hemen hemen çoğunu iç mekânlarda geçirmemiz nedeniyle evimizin düzenlenmesine ve dekorasyona ayrı bir önem vermeye başladık. Evim ortak yaşam alanı olması ve tüm aile bireylerinin evde geçirdikleri vakti huzur ve zevkli bir alanda bütünleşmesi önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Fonksiyonel olarak insan yaşamını kolaylaştırmanın yanında, güzel ve etkileyici unsurlar taşıması cazibesini artıracağı gibi evde geçirdiğimiz vaktinde olumlu etkilemektedir. Salonu yerleştirmede esas olarak odanın kullanışlılığı dikkate alınmalıdır.

Evde yaşayan kişilerin rahat hareket etmeleri için boş alan bırakılmalı, mobilyalar bu öncelikle planlanarak yerleştirilmelidir. Mobilyaları yerleştirirken öncelikle dikkate alınması gereken unsurlar, ilk olarak büyük parçalar duvara yakın konumda bulunmalıdır, paralel olarak yerleştirilen bu parçalar evin daha ferah görünmesine sebep olacaktır. Fonksiyonel mobilyaların seçilmesiyle birlikte, kullanım amacına uygun olarak düzenlenen evler karşımıza çıkmaktadır.

Evin düzenlenmesinde izlenecek bu yollarla birlikte, evin içinde yaşayan kişilerin yaşam stilleri dikkate alınmış olacaktır. Bununla birlikte fonksiyonu seçimler sonucunda hobilere, eğlencelere ve aile bireylerinin dinlenme gibi faaliyetlerine uygun olarak tasarlanmasını kolaylaştırmaktadır. Salonda kullanılan mobilyalar ile sadece iyi görünümlere sahip olduğunda değil aynı zamanda iyi görünümlü ve rahat yani insan faaliyetlerine uyumlu olmasıyla fonksiyonel yapıda bulunmaktadır.

Çok fonksiyonlu mobilyalar ile birlikte salonda evde oluşacak kalabalığı ve kaotik ortamı azaltmada önemli bir unsur olmaktadır. Salonda kalabalıklarını azaltmak yanında dizaynı ile göze çarpan güzellikten ödün vermemektedir. Evdeki yüzeyleri arttırmanın yanında, mobilyaların ve dolapların birbirlerinden ayrılarak daha hoş bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Evde kullanılan koltukların aynı zamanda sandalyede yer alan süslemelerle uyumlu olması önemlidir. Bunun yanında kullanılan koltuk ve sandalyelerin yükseklikleri ile orantılı sehpaların kullanımı gerekmektedir. Mobilya, satın almadan önce evdeki yeterli alan gözden geçirilmesi ve evin boyutlarına uygun seçim yapılmalıdır. Kullanım amaçlarına uygun olarak fonksiyonel mobilya seçimi yaşam standartlarını artıran unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Salon dekorasyonunda natürel renk tonların huzurlu bir yaşam alanı oluşturmanızda katkı sağlayacaktır. Salon dizayn edilirken simetri unsuru ile duvar dekorları, mobilya ve aksesuarların yerleşiminde simetriye dikkat edilerek uyum ve ahenk yakalayarak daha hoş bir mekân sahip olacaksınız.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir