3d Oyunlar ve Özellikleri

Üç boyutlu olarak hazırlanan oyunlar düzlem, üç boyutlu içerikler ve ışıkların bir araya gelerek oluşturulan yazılım sistemidir. Üç boyutun olması için yüksekliğin, derinliğin ve genişliğin olması gerekiyor. Bu üç yapı içerisine zaman faktörünü eklediğimiz zaman 3doyunlar oluşmaktadır.

3d Oyunlar

3d Oyunlar

3d oyunlar oyun oynamak isteyenlere kaliteli bir görüntü sunmaktadır. Kaliteli bir oyun oynamayı sağlayan bu yapı oyun içerisinde sağ, sola, öne ve arkaya hareket edebilme avantajı sağlamaktadır. Dövüş oyunlarında etraftan gelen saldırganları hangi taraftan geldiğini görüp o yöne hareket etmenizi sağlamaktadır. 2d yapılı oyunları geride bırakan üç koordinat sistemi ile oluşmaktadır. 3doyunlar X, Y ve Z eksenlerinden oluşmaktadır. Bir düzlem üzerine bir ışık kaynağı ve bu ışıklardan etkilenen objeler koordinat üzerine yerleştirilmiştir. Gerçekleştirilen oyun yapısı ile 3d oyunlar grafik üzerine aktarılmaktadır.

3 Boyutlu Oyun Türleri

Araba similasyonu, Amerikan futbolu, titanların öfkeli savaşı gibi 3doyunlar size kaliteli bir oyun oynama fırsatı oluşturmaktadır. Özellikle oyun içerisinde farklı tarz yaratılarak özel animasyonlar konularak oyun oynamayı eğlenceli bir hale getirmektedir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir