Kınanın Yararları Nelerdir?

Kına sağlık açısından önemli faydalar sağlayan bir bitki özüdür. Ama yenilerek tüketilmeyen bir şey olduğu için sınırlı yararlanılır. Genel olarak halkın saç, cilt ve tırnak için kullanmış olduğu bir üründür. Yalnız dikkat edilmesi gereken kınanın zararları da olduğudur. İlk olarak faydalarından söz edebiliriz.

Kına Mucizesi

Kınanın Yararları Nelerdir

Kınanın Yararları Nelerdir

Kınanın faydalarından ilki cildin kalınlaşmasını sağlamasıdır. Cilt hücrelerinin sağlığını korur. Dökülen saçlara şifa kaynağıdır. Düzenli uygulandığı halde saçlardaki kırıkları önler. Kepeğe karşı etkilidir. Kınanın ağrı kesici özelliği vardır. Ağrı olan kısma uygulandığında ağrıyı keser. Ayrıca yanık yaralarına faydalıdır. Tırnaklara da oldukça yararlı olan kına çatlakları engeller. Lapa halinde tırnaklara uygulandığında kırılma eğilimini yok eder.

Kınanın kabuğu ise karaciğer için faydalıdır. Aynı zamanda sarılık hastalığının tedavisinde de kullanılır. Son olarak kınada bulunan kendine has konu merkez sinir sistemi için oldukça faydalıdır. Sinirleri gevşetir ve rahatlamaya yardımcı olur. Tine iltihap, sivilce, akne ve baş ağrısına da oldukça iyi gelen bu bitki mucize olarak nitelendirilebilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir