Ayaklarda Çatlama Nasıl Tedavi Edilir?

Kış aylarında özellikle soğuktan kaynaklı olarak insanların ayaklarının topuk bölgelerinde çatlama olur. Kuruyan cilt yapısında görülen çatlaklıklar, sertleşmeyi de beraberinde getirir. Sertleşen çatlak dokularının onarılması için nemlendirici ve onarıcı özelliklere sahip kremler kullanılır. Bu kremlerin dışında insanların evlerinden kendi yapacakları karışımlarla da ayaklarda ve ellerde oluşan sertlik ve çatlaklıklardan kurtulabilirsiniz.

ayaklardaki çatlak

ayaklardaki çatlak

Topuklar kış aylarında soğuktan, yaz aylarında ise deniz ve kum etkenlerinden dolayı çatlamaktadır. İnsanlar bu çatlaklardan kurtulmak adına ponza taşları başta olmak üzere çeşitli kremlerle çatlayan ayaklarının onarılmasını sağlar. Çatlakların önlenmesi adına insanların evlerde yapacakları karışımlar çatlamaların önler. Çatlamış ve kurumuş ayaklardan kurtulmak için evinizde yapabileceğiniz karışımlardan bir tanesi ballı karışımdır.

Evde Yapılan Karışımlarla Çatlamalara Önleme

Bal ile ılık suyun oluşturduğu kıvamı ayaklarınıza sürmeniz ve 20 dakika bu şekilde beklemeniz neticesinde oluşan antiseptik durum nedeniyle ayağınızdaki mevcut çatlak gidecek ve onarım gerçekleşecektir. Bu karışımı hafta en az üç defa uygulamanız ayağınızdaki çatlaklardan tamamen kurtulmanıza neden olacaktır. İnsanların çatlaklardan kurtulmak için evlerinde yapabilecekleri karışımlardan birisi de zeytinyağlı yulaf ezmesi olmuştur.

çatlak tedavisi

çatlak tedavisi

İkisinin karışımı ile oluşacak macun şeklinde karışımı ayağınızın çatlak kısmına sürerek çatlak onarımını gerçekleştirebilirsiniz. İnsanların evlerinde çatlakların önlenmesi adına yapabilecekleri doğal ürünlerden birisi de muz karışımıdır. Muzu ezdikten sonra ayağınıza sürerek 15 dakika bekletin. Bu uygulamada kişilerin ayaklarındaki çatlakların önlenmesi adına kullanılması gereken karışımdır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir