İştah Kapatan Besinler

Şişmanlık sadece yemek yeme ile alınabilecek bir olay değildir. Şişmanlığın çeşitli nedenleri vardır.  Örneğin gizli bir şekeriniz bulunduğu için kilo alabilirsiniz. Hormonsal bozukluk veya ruhsal bir probleminiz olduğundan çok fazla bir problemi stres edip kilo alabilirsiniz.

Hiç olmadı yemek yemeyi bir alışkanlık haline getirmiş olabilirsiniz. Mide kendini her üç – dört saatte bir yeniler. Kendinizi test etmek için yemek yedikten sonra bir saat tutun ve eğer üç saat içerisinden daha az bir süre içerisinden tekrardan bir açlık hissederseniz bir doktora başvurmanızda yarar var.

diyet

Kilo alma sebebinizi belirledikten sonra iştah kapatan besinlere gelebiliriz. Öncelikle iştah açan besinler şekerli ve unlu yiyeceklerdir bu tür yiyecekler çok hızlı bir şekilde kana karışarak kan şekerini çok hızlı bir şekilde düşürür veya yükseltir.

Bu nedenle acıkmamızı sağlar. İştah kapatan besinler ise şekerli ve unlu olmayan bol lifli protein içerikli yiyeceklerdir. Bunlar sebzeler, meyveler, kuru baklagiller, süt, balık ve yumurta gibi sindirilmesi diğer tür yiyeceklere göre sindirilmesi daha zor olduğu için bizi uzun süre tok tutan yiyeceklerdir.

Bunun için şekerli ve beyaz unlu bir yiyecek yediğimiz zaman mutlaka sindirilmesi daha zor ve bu nedenle bizi daha geç acıktıran bir besini de yanında tüketmeliyiz. Örneğin bir kek yediğimiz zaman yanına bir süt içmemiz gerekir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir