Kendi İşimi Kurmalı Mıyım?

işsizliğin son zamanlarda en hat safhalarda olduğu büyük bir gerçek. Özellikle ülkemizdeki genç nüfus işsizlikten en çok yakından kesimlerden bir tanesi. Üniversiteyi bitirdikten sonra birçok genç alanında bir iş bulamıyor. Bu nedenlerle insanlar farklı düşüncelere girebiliyor. Bu düşüncelerden bir tanesi de kendi işini kurma ile ilgilidir. Peki kendi işini kurmak avantajlı mı? İşte bu yazımızda siz değerli okuyucuları bazı bilgiler vereceğiz.

iş kurmak

iş kurmak

Kendi İşini Kurmanın Avantajları ve Dezavantajları

Kendi işini kurmanın avantajlarından ilki bağımsız çalışabilme olayıdır. Kişi tek başına rahatlıkla karar verme özgürlüğüne sahiptir. Kendi kendinin patronu olmak. İşte tam da buna denir. Bu pek çok kişinin aslında istediği duygulardan bir tanesidir. Bir diğer avantajı başarma hissidir. Kendi işinizin olmasının avantajı ise maddi kararları üzerinde kontrol sahibi olabilmenizdir. Ayrıca istediğiniz kadar saat çalışabilirsiniz.

iş kurmanın riski

iş kurmanın riski

Kendi işini kurmanın dezavantajlarından bir tanesi kişisel anlamda özveri sahibi olmak zorunda olmanızdır. Mesela haftanın yedi günü çalışmak durumunda kalabilirsiniz. Bu da büyük bir ihtimalle stres yaratacaktır. Kendi işini kurmanın dezavantajlarından bir başkası sorumluluğun büyük ölçüde artmasıdır. Aynı zamanda bürokratik anlamda zorluklarda yaşanabilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir