Plakası Çalınan Araçlara Yeni Plaka Uygulaması

Karayolları Denetleme Yönetmeliği’nde yapılan çalışmalar sonucunda plakası çalınmış olan araçlara yönelik olarak yeni düzenlemeler Resmi Gazete de yayınlanarak duyuruldu.

Çalınan plakalar ile ilgili yapılan çalışmalar sonucunda araç sahipleri tescil plakasının biri veya ikisinin yapılması ya da her ikisinin birlikte çalınması durumunda yeni plaka işlemi için başvurabilecekler. Bu işlem için aracın kayıtlı olduğu ya da ruhsat sahibinin ikametinin bulunduğu trafik sicil kuruluşu tarafından Emniyet Genel Müdürlüğünde belirlenen rakam ve harf sırasına göre yeni bir tescil sıra numarası verilebiliyor.

Eski tescil sicilleri ise 10 yıl süre ile kayıp / çalıntı olarak sistemde muhafaza edilecekler. Bu süre içinde bulunamayan plakalar ilgili birimlere bildirildikten sonra diğer araçlara tescil plakası olarak verilebilecekler. Böylelikle boşa çıkan plakalar süre sonunda tekrar kullanıma sunulmuş olacaklar. Fakat bunun için 10 yıllık bir denetim süresinin dolması beklenip bunun sonrasında verilebilecek.

Şehirlere ait plakalar ile ilgili güncel ve bilgileri ve gelişmeleri plakalar.gen.tr sitesinden öğrenmeniz mümkün.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir