Saç Kepeğini Önlemenin Yolları

Saç derisinde meydana gelen pullanmalar ile ortaya çıkan kepek, erkek kadın demeden her insanın yaşadığı ortak bir problemdir. Sıradan bir saç problemi olarak görülebilir; ancak kişideki özgüven kaybına yol açtığı bir gerçektir. Saç kepeği genellikle tıbbi bir soruna dönüşmez. Yine de psikolojik olarak rahatsızlık verici bir duruma yol açar. Peki, saç kepeğini önlemenin yolları nelerdir?

sac

Saç Bakım Ürünleri

Güvenilir markaların birçok saç bakım ürünü bulunuyor. Almadan önce ürün hakkında araştırma yapabilir, kullanıcı yorumlarını okuyarak hangi markanın daha etkili olabileceğine kanaat getirebilirsiniz.

Sirkeli Su

Sirkenin ölü deri hücrelerini saçtan uzaklaştırdığı biliniyor. Bu sayede saç derisindeki gözeneklerin kapanmaması sağlanıyor. Ayrıca saç köklerini daha güçlü hale getirdiği söylenebilir. Ilık suyun içine kattığınız sirkeyi saç diplerine uygulayarak yöntemi deneyebilirsiniz. Saç kepeğini önlemenin yolları arasında sirkeli su yöntemi oldukça etkili.

Zeytinyağı

Zeytinyağı güçlü bir nemlendiricidir. Doğal özlü cilt bakım ürünlerinin içinde mutlaka zeytinyağı bulunur. Zeytinyağını saç diplerine masaj yöntemiyle uygulayabilirsiniz. Nemlenen saç cildindeki gözenekler zamanla açılacaktır. Böylece kepek sorunundan kurtulabilirsiniz.

Karbonat

Kepeğe iyi gelen ürünlerden biri de Karbonat. Genel olarak iki tür kullanım şekli bulunuyor. Kullandığınız şampuanın içine yarım yemek kaşığı kadar karbonat katabilirsiniz. İsterseniz karbonatı doğrudan saç derinize uygulayabilir, masaj yaparak deride yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Çam yağı

Çam yağı cilt bakımında sıkça kullanılan bir ürün. Özellikle saç derisine büyük faydaları bulunuyor. Az miktardaki çam yağını saç diplerine sürerek yönteme başlayabilirsiniz. Yağın saç derisinde 2 saat kadar kalması öneriliyor. Sonrasında saçınızı suyla yıkayıp durulayabilirsiniz.

Aloe Vera

Saç kepeğini önlemenin yolları arasında aloe vera bitkisinin jelini kullanmak yer alıyor. Aloe vera bitkisinde bulunan potasyum ve çeşitli mineraller, saç derisini besleyerek kepek oluşumuna son veriyor.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı saç diplerine uygulandığında olumlu sonuçlar verebiliyor. Saç derisini nemlendireceği için kepek problemini ortadan kaldırabilecek potansiyeldedir. Az miktardaki Hindistan cevizi yağını saç diplerinize uyguladıktan sonra suyla durulayabilirsiniz.

Limon

Limon asidik bir yapıya sahiptir. Cildin pH dengesinin oluşmasında katkısı bulunur. Saç derinize 1 yemek kaşığı kadar limon suyunu sürebilir, masaj yapar şekilde yayabilirsiniz. Suyla durulama yaparak yöntemi sona erdirebilirsiniz. Kepek problemi geçene kadar tekrarlayabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir