USB Bellek Virüslerden Nasıl Korunur?

USB bellek ya da pek çok kişinin bildiği ismi ile flash bellek; insanların verilerini istedikleri her yerde yanlarında taşımalarına imkan tanımaktadır. Ancak böylesine sık kullanılan USB bellekler, virüsler ile çok sık bir şekilde karşı karşıya kalabilecektir. Bu virüsler öylesine güçlüdür ki yalnızca bellekteki bilgilere zarar vermez, aynı zamanda takıldığı bilgisayarın da sorunlar yaşamasına neden olabilecektir. Dolayısıyla USB bellek virüslerden doğru şekilde korunmalıdır.

USB Belleği Dikkatli Kullanın

İnsanların USB belleklerini sorunsuzca kullanılabilmesi adına dikkat edilmesi gereken ilk şey, USB belleğin içerisine koyulacak olan dosyalara dikkat edilmesi gerekmekte. Şimdilerde kötü niyetli kişiler tarafından hazırlanılan dosyalar indirildiği belleklerde ciddi sorunların oluşmasına sebep olabiliyor. Böylesi durumların engellenmesi adına indirim yapılmadan önce virüs taraması yapılması önemlidir.

Bunun yanı sıra bilgisayar üzerinden de yapılacak olan bazı şeyler bulunmakta. Bu işlemler yapılmadan önce mutlaka bellekteki bilgilerin yedekleri alınmalıdır. Sonraki aşamada ise USB bellek bilgisayara takılmalıdır. Ardından ekrandan bilgisayar sekmesi tıklanıp, fare imleci USB belleğin üzerine getirilip sağ tıklanmalıdır.

Açılacak olan pencerede yer alan biçimlendir kısmına tıklanarak biçimlendirme NTSF olarak ayarlanmalıdır. Biçimlendirme işleminin yapılmasından sonra ise USB bellek açılmalıdır. Burada bir klasör oluşturulacaktır. Klasör içinde de “dosyalar” isimli yeni klasör oluşturulmalıdır. Bu klasör sağ tıklandığı zaman güvenlik sekmesine tıklanarak özelleştirmeler yapılmalı, ardından da işlemler kaydedilmelidir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir