Uyku Kalitesi Nasıl Arttırılır?

Hayatın koşuşturmacası içerisinde pek çoğumuz zaman zaman yorularak halsiz düşebiliyoruz. Stres faktörü de işin içerisine eklendiği zaman yorgunluk iki katına çıkabiliyor. Vücudumuzu ise ancak kaliteli bir uyku daha dayanıklı hale getirebiliyor.  Stres ve genel günlük kaygılar ise uykunun kalitesini gözle görülür bir şekilde düşürebiliyor.

Uykuyu iyi alamama ya da yeterli saatte uyuyamama kişinin bir sonraki başlayacağı günü de olumsuz şekilde etkileyebiliyor. Kaliteli uykunun sırrı ise her gün aynı saatlerde uyuyup, aynı saatlerde kalkmaktan geçiyor.

Yatak Odanızda Düzeni Koruyun

Daha kaliteli ve iyi bir uyku uymak istiyorsanız bu kural dışında aynı zamanda egzersiz yapmanız da uzmanlar tarafından sürekli olarak tavsiye ediliyor. Akşam yemeğinizi ise uykunuza gitmeden en az 2 ya da 3 saat önce yemeniz gerekiyor. Yatmaya yakın yiyip içecekleriniz uykunuzun kalitesini düşürüyor. Fakat yatmadan önce ılık bir süt içebilir ve ılık bir duş almayı da deneyebilirsiniz.

Yatak konusunda da dikkat edilmesi gereken noktalar mevcut. Yatağınızın ne çok sert ne de çok yumuşak olmaması gerekiyor. Sabah kalkacağınız saati ise telefonunuza alarm olarak kurmak yerine pil ile çalışan saatlere kurun. Yatacağınız odada cep telefonu, bilgisayar ya da elektronik herhangi bir eşya bulunması uyku kalitenizi düşürebilir.

Yatak odanızın ise daima karanlık, düzenli ve gürültüden uzak, sakin olması uyku kalitesini arttırmak için gereklidir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir