Aydınlatma Kalitesinde Teknik Yeterlilik

Aydınlatma amacı ile kullanılan armatürlerde kalite ve güvenlik, büyük ölçüde ampul duy, balast, kablo yapısı ve ampul gibi elektriksel  parçaların teknik özelliklerine bağlıdır. Bir aydınlatma armatüründe aranacak  kalite mekanik dayanıklılık ve rutubet, don gibi çevresel  şartlara uyumluluk olmalıdır. Armatür içerisinde kullanılan teknik materyallerin kalitesi ve birbirlerine olan  etkileşimi armatürün teknik yeterliliğinin göstergesidir.

Aydınlatma Kalitesinde Teknik Yeterlilik

Aydınlatma Kalitesinde Teknik Yeterlilik

Armatürlerde Trafo, Balast Ve Duy

Bir çok ışık kaynağında trafo, balast ve ateşleyici gibi yardımcı elektriksel ekipmanlar kullanılır. Doğrudan ışık kaynağının ve aydınlatma sisteminin verimliliğini ve kalitesini   etkiyen en önemli faktörlerdendir. Kaliteli bir armatür bileşeninde kullanılan tüm yardımcı parçaların yüksek verimlilikli ve sistemin tümüyle birlikte değerlendirilmesi gerekir. Armatür içerisinde yer alan ve ‘duy’ olarak  tanımlanan sabitleme aparatının maruz kalacağı ateşleme gerilimi, nominal çalışma akımı vb. olası ısı değerlerine dayanıklı olması gerekir.

Armatürlerde Kablo Yapısı

Aydınlatma armatürleri içerisindeki elektrik bağlantıları silikon veya PVC kablolar kullanılarak yapılabiliyor. Bu tercih yapılırken ışık güç kaynağının yapısı ve armatür içerisindeki ısıl ve   elektriksel özellikler göz önünde bulundurularak en uygun kablolar tercih edilmelidir. Yüksek enerji sirkülasyonunun olacağı noktalarda güvenlik zafiyetini önlemek için yeterli izolasyon sağlayacak koruyucu makaron biçimi yapı içerisinden geçirilmek suretiyle yapılandırılmalıdır.

Işık Kaynakları

Bir armatürün kalite göstergesi ışık kaynağının foto metrik ve radyometrik olarak ne ölçüde yeterli olduğudur. Bir ışık kaynağının etkinlik faktörü, kullanım ömrü, renksel kalitesi, değer düşüm faktörü gibi birçok parametre dikkate alınmalıdır. En uygun aplik aydınlatma için seçilecek armatürün dekorasyon özelliği kadar ışık kaynağı ile uyumluluğu da test edilmelidir.

You may also like...

1 Response

  1. irem dedi ki:

    ürünleriniz kaliteli ve de garantili bu yüzdende eminim ki çok fazla tercih ediliyorsunuzdur, çok fazla elektirik tüketmiyor tasarruf önemli tabiki bu devirde

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir