Bademcik Taşı Neden Olur?

Badem taşları, bademcik içerisinde yer alan kript adlı boşluklarda meydana gelirler. Yarık şeklinde olan bu boşluklarda bademcik iltihaplanmaları kriptlerin içerisinde ölü hücre kalıntıları biriktirmeye başlarlar. Ortaya çıkan bu kalıntılar ise katı bir hal aldıktan sonra kitle büyümeye başlar. İltihaplanma dışında yarıklarda kalan besin artıkları da bademcik taşına yol açabilir.

boğaz ağrısı

boğaz ağrısı

Ağrıya yol açmayan bademcik taşları, bazı zamanlar yutkunma sırasında taşların büyüklüğüne bağlı olarak hafif şiddetli bir ağrı hissetmenize yol açabilir. Bu durum dışında bademcik taşları sebebiyle kulak ağrısı da yaşanabilir. Dışarıdan bakıldığı zaman gözle görülebilen bademcik taşları kötü ağız kokusuna da yol açabilmektedir.

Bademcik Taşı Belirtileri Nedir?

Yetişkinlerde daha fazla ortaya çıkan bademcik taşlarının kötü kokulara sebep olması ve bazı zamanlar yutkunurken hafif bir ağrı yapması dışında farklı bir belirtisine rastlanmamıştır.

bademcik taşı

bademcik taşı

Ufak boyutlarda olan bademcik taşları herhangi bir şekilde belirti göstermezken, büyük olan bademcik taşlarında bu tür belirtileri sık sık yaşarsınız.Bademcik taşları ilerleyen dönemlerde yer aldıkları yarık bölgeden koparak ağız içine düşerek ayrılabilirler.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir