Zengin Türk Mutfağının Vazgeçilmezi Dört Bin Yıllık Geçmişi İle Erişte

Erişteyi ilk başta sözlük anlamıyla tanımlayacak olursak: Un, yumurta, yağ ve tuz karışımı olan hamurun kibrit çöpü ebatlarıyla kesilmesi sonucu elde edilen bir tür makarnadır. Geleneksel yöntemlerimizle hazırlanan köy yumurtası kullanılmasıyla besin değeri artırılan erişte hamurunun en önemli özelliği yumurtasının çok fazla olmasıdır. Bu yumurta hamurunun tutuculuğunu artırarak hamura sertlik verir. Kullanılan yumurtanın köy yumurtası olması besin değerini tabii olarak yükseltir.

Dört bin yıllık geçmişi bünyesinde barındıran birçok, kültüre, ülkeye besin kaynağı olan mutfakların başköşesinde yer alan erişte Türk kültürünün dünyaya kazandırdığı bir lezzet ve Türk mutfağının vazgeçilmez bir parçasıdır. Şirvan’ın tarifiyle kaynaklara geçen, saraylara çorbası pilavıyla giren ve günümüz mutfağında yerini alan erişte bizim geleneksel damak tadımızdır. Buğdayın geleneğimizdeki yeri tartışılmazdır ve bunla beraber gelen buğday ürünü olan yemeklerimiz, hamurlarımız. Erişte de bir buğday ürünümüz olarak Anadolu’da günlük ve kışlık olarak yapılarak soframızın vazgeçilmez bir parçası olmayı başardı.

Eriştenin faydalarına gelirsek eğer sayabileceklerimiz arasında en başta yerini alan A, B1, B2 vitaminlerinin bolca bulunması diyebiliriz. Daha sonra sırasıyla doyurucu özelliği, özellikle Anadolu’nun yoksul olduğu dönemlerde bu özelliği ile sıkça tercih edilen bir ürün olarak kabul edilir. Günümüzde yaygınlığı giderek artan şeker hastaları için ideal bir yiyecektir. İçerisindeki besin kaynağa sayesinde kolesterolü düzenleyici bir yapısı vardır. Mide dostu olup sindirimi oldukça kolaydır. İçerisinde bulundurduğu vitaminler sayesinde kemikler üzerinde güçlendirici bir etkisi vardır ve bu vitaminler sayesinde enerji sağlar. İçerisinde oldukça az yağa sahiptir bu sayede kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. Çocuklarınız ve diyette olanlar için doyurucu ve kalorisi az bir öğün olarak sağlıklı bir beslenme için tercihleriniz arasında ilk sırayı alır.

Erişteyi Biraz daha Sağlıklı Hale Getirelim; Kepekli Erişte

Bol miktarda vitamin içeren ve sindirim yollarını rahatlatan kepekli ürünler ziyadesiyle sağlıklı olmakla birlikte eriştenin faydalarını bir kat daha artırmakta ve sadece kilo sorunu veya şeker hastası olanlar için değil herhangi bir sağlık sorunu olmayan herkes için faydalıdır.

Yapımında yöresel ürünler kullanılarak üretilen temel gıda Hatice Teyze markasıyla tamamen katkısız olarak soframıza gelir. Sizde eğer sağlığınıza dikkat edip, özellikle ne yediğinizden emin olmak istiyorsanız. Daha sağlıklı ve doğal bir beslenme için http://www. haticeteyze.com/urunlerimiz/eristeler-corbalar/kepekli-eriste adresini ziyaret edebilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir