Ağız Yarası Nedenleri Nelerdir?

Ağız yaraları diğer adları ise ağız ülseri veya aft olarak bilinir. Doku bozuklukları olarak tanımlanabilir. Ortası beyaz, gri veya sarı renklerde olan yaraları uçuk ile çoğu zaman karıştırılır. Can yakan bu yaralar çoğunlukla ağız içi, dudak ya da yanaklarda görülür. Bulaşıcı bir rahatsızlık değildir.

ağız yarası

ağız yarası

Ağızda Yaralar Neden Oluşur?

Çoğu zaman kişiler yanlışlıkla yanağın iç kısmını ısırır. Sıcak içecek ya da yiyecekler özellikle neden olur. Asitli içecekler ise ağızda yara varsa artırır. Alerji durumlarında da olabilir. Mide mikrobu, B12 vitamini eksik olduğunda ortaya çıkar. Sigara içen bir kişi birden sigarayı bıraktığı zaman ani yaralar görülebilir. Bu sizi korkutmasın geçici bir durumdur.

ağız sağlığı

ağız sağlığı

Demir eksikliği ya da bazı vitamin eksiklikleri de özellikle ağız yarasına davetiye çıkarır. B3,B9,B12 eksikleri ağız yaralarını tetikler. Beslenme alışkanlıkları çok önemli olup, vitamin destekli bir beslenme programı uygulanmalıdır. Hormonal dengesizlikler de aynı şekilde nedenleri arasında yer alır.

b12 vitamin

b12 vitamin

Stres ise çoğu zaman ağız yaralarını birden çıkarır. Genetik olarak ailede varsa çocuklarda da sık çıktığı tespit edilir. Çölyak hastalığında sık görülür. Çölyak hastalığında, vücut buğday ve arpada bulunan glüten adlı proteine tahammülsüzdür. İltihaplanmayı artırır. 1 santimden daha geniş yara olduğu zaman ve çık sık çıkmaya başladıysa mutlaka doktora gitmelisiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir