Android Cihazlarda Silinen Veriler Kurtarılıyor

Avast, dünyada bilinen güvenlik şirketlerinden biridir. Android telefonlarında ki veri depolama yerleriyle ilgili olarak bir açığın bulunduğunu dile getiren Avast şirketi, Android telefonlarda her ne kadar fabrika ayarlarına geri dönüş yaparak telefonunuzda ki verilerin temizlenmesini isteseniz de Avast, bununla ilgili yaptığı çalışmalar sonucunda yaklaşık 40 bin üzerinde fotoğrafa kadar geri dönebildiğini açıkladı.

İnternet aracılığıyla ikinci el olarak alınan toplamda 20 farklı Android telefonlarda uygulamam bu işlemle beraber, her telefonun fabrika ayarlarına geri dönüş yapılarak telefonun sıfırlandığı görülüyor. Ancak bu durumda telefon sıfırlanmış olmuyor!

avast

avast

 

Avast, yaptığı işlemler doğrultusunda daha önce depolanmış olan 40 bin kadar fotoğrafa ulaşabildi. Bu fotoğrafların kategorize edilmesi ise şu şekilde olmuştur; birçoğu çocuklara ait olan fotoğraf olurken; birçoğu da kadınların iç çamaşırlı olarak kendi çekindikleri fotoğraflar olmuştur. Bunların da dışında kalanlar çıplak bir şekilde kendilerini çeken erkek fotoğraflarıdır.

avast

avast

Android Telefonlarda Silinenler Aslında Silinmiyor!

Fabrika ayarlarına geri dönüş yaparak Android telefonlarınızda ki verilerinizi siliyor olsanız da aslında bunu pek başaramıyorsunuz.

Telefonlarınızda silmek istediğiniz dosyalarınızdan tutun da Google arama motorlarında ki aramalarınız, e-posta iletileriniz ve yazılı mesajlarınızın neredeyse tamamına ulaşılabiliyor. AVast şirketi, eski telefonda bu yaptığı verileri geri getirme uygulamasıyla beraber ilk sahiplerine ulaşabilmeyi de başardı.

avast güvenlik

avast güvenlik

Ancak bu çalışma ve açıklamalar, Avast şirketinin kendisine yönelik fayda sağlaması açısından da gerçeklik payı düşük olan bir durum olabilir. Sonuçta bir güvenlik şirketi ve kendi payına düşecek şekilde de açıklama yapıyor olabilir.

iOS işletim sisteminde böyle bir açık olmamakla beraber, silinen dosyaların şifrelenmesi gibi bir uygulama mevcuttur. Eğer ki silinmiş dosyalara bir başkası tarafından bile ulaşılıyor olsa dosyalar şifreli olacak olup herhangi bir şekilde ulaşım gerçekleşmeyecektir.

avast koruma

avast koruma

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir