Baş Tacımız Ekmek

Buğday binlerce yıldır insanoğlunun beslenmesinde önemli yer tutuyor. Tarihin akışını değiştiren Urfa Göbeklitepe kazılarında buğdayın atasının bulunması bu kadim tahılın binlerce yıldır kültürümüzde ve genlerimizde olduğunu kanıtladı. Yani ekmek çağlar boyu en büyük besin kaynaklarımızdan biri oldu. Ekmek yemezsem doymuyorum sözü boşuna değil.

ekmek

ekmek

Tam Buğday Unu

Biz doğadan ve doğallıktan uzaklaştıkça gerçek ekmekler yıllar önce tahtını beyaz unla ve hazır mayalarla yapılmış katkılı ve pofuduk rakiplerine bıraktı. Sonra kan şekerinde yarattığı ani değişimler nedeniyle beyaz ekmek pek çoğumuza önerilmez oldu. Neticede tam buğday ununun ve doğal mayanın ne kadar mucizevi bir şey olduğuna vakıf olunup yeniden gerçek ekmeğin peşine düşüldü.

esmer ekmek

esmer ekmek

Gerçek ekmekte buğdayın kepek gibi tüm faydalı içeriğinin korunarak öğütülmesi ile elde edilen unlar kullanılıyor. Bu da taş değirmenlerde yapılan eski usul üretimlerde gerçekleşebiliyor. Atalık buğday dediğimiz yerli cinslerin kullanımı bu noktada oldukça mühim. Maalesef yerli buğdaya ulaşmak zor.

papatya ekmek

papatya ekmek

1940’lı yılların ikinci yarısına kadar Anadolu topraklarındaki yüzlerce buğday çeşidinin yüzde sekseni yerliyken 1980’lerde bu rakam yüzde 30’lara kadar düştü. Hatta şimdiki oranlar daha da aşağılarda.  Baş tacımız ekmek atalık buğday çeşitleri ve ekşi mayalarla üretildiğinde katkısız gerçek ekmek olarak en önemli probiyotik gıda olarak kabul ediliyor. Bu da metabolizmamız için çok yararlı.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir