Demir Eksikliği Sorunu Yaşayan Hamileler Dikkat!

Herkesin tahmin edebileceği gibi demir eksikliği hamile annelerin en büyük sorunlarından bir tanesidir. Bu sağlıksal problem ciddi sonuçlar yaratabilir ve bu nedenle de dikkate alınması şarttır.

gebelik

gebelik

Kadınlarda normalde de oldukça fazla yaşanan demir eksikliği sorunu hamile iken daha yüksek ve önemli boyutlara ulaşabiliyor. Dolayısıyla asla ihmal etmemeniz gerek. Peki ne gibi önlemler alınabilir? Bu yazımızda değerli anne adayları için konu hakkında öneriler vermek istedik.

Demir Eksikliğine Karşı Ne Gibi Önlemler Alınmalı?

Her şeyden evvel hem anne hem de bebek için olumsuz etkilere karşı  iyi ve dengeli beslenmek gerek. Mesela demir oranı yüksek olan gıdaları tüketmeye özen göstermelisiniz. Günde 2 porsiyon kadar et tüketmek şart. Kuru üzüm, pekmez gibi gıdalardan da bol bol tüketin. kuru baklagiller, yeşil sebzeler, fındık, fıstık gibi demir içeren gıdaları da tavsiye edebiliriz.

c vitamini

c vitamini

Ek olarak C vitamini bol olan yiyecekler tüketmelisiniz. C vitamini ile demir emilimi daha hızlı ve etkin gerçekleşir. Demirli gıdaların yanında C vitamini tüketmeyi asla ihmal etmeyin.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir