Ciltte Sorun Yaşatan Gıdalar

Her ne kadar ciltte oluşan sivilce, matlık, kuruluk ve kabuklaşma gibi sorunlar doğrudan tüketilen gıda ve içecek maddelerinden oluşmuyor olsa da bu tarz cilt sorunlarında fazlasıyla etkili olabiliyorlar. Bu noktada özellikle yoğun ve aşırı tüketimi halinde bu gıdalar ve içecekler ciltte çeşitli sorunların oluşmasında önemli katkılarda bulunuyor.

cilt sağlığı

cilt sağlığı

 Cilt Düşmanı Başlıca Gıdalar

Ciltte fazlasıyla sorun yaratma etkisinde bulunan başlıca gıda ürünleri arasında tuzlu kuruyemişler geliyor. Aşırı sodyum içeriğiyle özellikle hücrelerde bulunan aşırı nemin emilmesine yol açar ve hücre dış duvarının yüzeyinde birikmeye yol açar. Bu durum gözle görülür şişmiş göz kapakları ve göz altı torbalarının oluşmasına neden olur. Alkol tüketimi de bu konuda oldukça etken olan başlıca içecekler arasında yer alıyor.

sigara

sigara

Alkol tüketimi özellikle sodyumun yarattığı gibi ciltteki nemin emilmesine yol açar. Kan damarlarının genişlemesine ve cildin fazlasıyla yıpranmasına neden olabilir. Cilt pullanması konusunda da alkolün özellikle şarabın bilinen pek çok etkisi bulunuyor. Bu yüzden tüketilen gıdalarda kırmızı çizgilerin bilinmesi ve bu sınırların aşılmamasına dikkat edilmesi gerekiyor.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir