Gribal Enfeksiyon Bebeği Etkiler mi?

Gebelik döneminde anne adaylarının çevresel etkilere karşı dirençsiz kalarak hasta olması çok kolaydır. Anne adayları özellikle kış mevsiminde grip ve nezle olurlar. Halsizlik, iştahsızlık ve yorgunluk oluşturan gribal enfeksiyonunun anne karnındaki bebeği etkileyip etkilemediği ise anne adayları tarafından en çok merak edilen konudur.

gebelikte sağlık

gebelikte sağlık

Gribal Enfeksiyondan Korunmanın Yolları

Öncelikli olarak grip hastalığı anne adayını etkilerken, kesinlikle bebeği etkilemez.  Gribal enfeksiyon hamilelerde, gebe olmayan insanlara göre biraz daha uzun sürebilir. Anne adayları nezle veya grip kış aylarında kalabalık ortamlarda bulunulmamalı ve çok fazla tokalaşmamalı. Gribal enfeksiyon yaşayan kişi ile mümkün olduğu sürece aynı ortamda bulunulmamalı ve sık sık eller yıkanmalıdır.

gebelikte grip

gebelikte grip

Grip sorunu ile karşılaşma istemeyen anne adaylarının yaşam alanlarından yapması gereken bazı uygulamalar. Anne adayları yaşam alanlarını sıklıkla havalandırmalı ve sıvı tüketimini artırmalıdır. Özellikle kış aylarında c vitamini almak için sıklıkla narenciye tüketilmelidir. Sıcak içeceklerde çay yerine bitkisel içecekler olan papatya ve ıhlamur gibi ürünler demlenerek içilmelidir.  Gebe anneler grip dönemini dinlenerek ve mevsim yiyerek geçirmelidir.

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir