Gebelikte Bebeğin Kalp Atışları Hangi Ayda Başlar?

Her ay düzenli olarak adet gören her kadının yumurtlama dönemi adetinin 16. Gününe denk gelir. Eğer bu ay içerisinde cinsel ilişki olursa döllenme gerçekleşir.

Döllenmiş olan yumurta yaklaşık 5 gün içerisinde rahim içerisine yerleşerek burada büyümeye başlar. Bu evredeki döllenmiş yapıya blastokist denir.

gebelik

gebelik

Ultrason ile gebelik kesesinin görülebilmesi için bhcg değerinin 1500 ila 2000 arasında olması şarttır. Embriyo rahim kesesinde büyümeye başladıktan sonra gebelik kesesi görülmeye başlar.

Ardından ise yolk kesesi denilen bir kese daha gelişmeye başlar. Yolk kesesi yüzüğe benzer bir şekildedir. Bu yolk kesesinin bir yanında ise fetus gelişmeye başlar.

Fetal kalp bu fetusun merkezinde oluşmaya başlar. Fetus yaklaşık 5 ila 6 haftalık iken fetal kalp atışları hissedilir. Bu evrede yaklaşık bir dakikada 100 atım duyulur.

Bebeğin kalp atışları

Bebeğin kalp atışları

Anne karnından yapılan ultrason grafiklerinde fetus net görülmezse vajinal ultrason denenebilir. Eğer burada da görülmezse 1 hafta sonra yine rutin kontrollere devam edilir.

Rahim iç enfeksiyonları, hamilelik döneminde bilinmeden kullanılan yabancı ilaçlar, hipertansiyon ve kronik hastalılıklar kalp atışının gelişmesine engel olan nedenler arasında yer alır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir