Gözleri Ovuşturmak Sağlıklı Değil

Gözler en hassas organlardır ve bazen kaşıntı ya da yanma sorunları olduğu gibi alerjik hastalıklardan ötürü de kızarıklık, sulanma, yanma ve kaşıntılar belirebilir. Bu durumlarda gözlerin ovuşturulması iyi hissettirebilir ancak uzmanlar gözün özellikle baskı yapılarak ve uzun süreli ovuşturulmasının sağlıklı olmadığını ve bazı ciddi sorunlara yol açabileceğini belirtiyorlar. Yapılan araştırmalar dikkatsizce ve sık olarak yapılan ovuşturmaların keratokonus hastalığına neden olduğunu ortaya koyuyor.

göz ovuşturmak

göz ovuşturmak

Keratokonus Hastalığı Nedir Ve Belirtileri Nelerdir?

Gözün sürekli ovalanması korneada incelme ve şekil bozukluklarına yol açar. Bununla birlikte görme merkezi aşağıya doğru kayar ve buna keratokonus hastalığı denir. İlerleyici olan bu sorunda hastaların gözlük dereceleri sürekli değişir. Yeni gözlükleri ile hastalar yine de net olarak görmezler.

göz sağlığı

göz sağlığı

Keratokonuz ilerleyici bir hastalık olduğundan erken teşhisi çok önemlidir. Hastalığın bazı genel belirtileri vardır. Astigmat artışı, net görememe ve bulanıklık, gözlük numarası sıklıkla değiştiği halde net görememe, optik yanılgılar ve ışığı karşı aşırı hassasiyet keratokonus hastalığının öne çıkan belirtileridir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir