Gümrük Danışmanlığı Hizmeti Nedir?

Gümrük danışmanları eşyaların gümrük tarafından onaylanmış işlem veya kullanıma tabi tutulmasındaki gümrük işlemlerini yürütürler. Gümrük müşavirleri tarafından yapılan bu işlemler dolaylı temsil yolu ile gümrük işlemlerinin takip edilmesi ve sonuçlandırılmasını sağlar. Müsteşarlık tarafından gümrük müşavirliği izin belgesi verilen kişiler gümrük danışmanlığı şirketlerinde çalışabilirler.

Dış ticaret işlemlerinin yürütülmesindeki sanayici, ihracatçı ve ithalatçılar ile verilen gümrük danışmanlık hizmetleri ile birlikte gümrükleme ve lojistik hizmetlerini bir arada alabilirsiniz. Dış ticaretin tüm süreçlerinde görev yapmakta olan gümrük müşavirleri mevcut olarak ülkemiz genelinde gümrük idarelerinde yer alan beyannamelerin %80’lik kısmını takip ederler.

Gümrük Danışmanları

Gümrük Danışmanları

Gümrük Danışmanlığı Hizmeti Nereden Alınır?

Gümrük kanunları çerçevesinde araç veya ev eşyalarının şahıs ve kurumlar adına gümrük idarelerinde temsil edilmesi Gümrük Müsteşarlığı’na bağlı olan ve yetkilendirilme belgesine sahip olan gümrük müşavirleri tarafından yapılır. Gümrük müşaviri yetkisine sahip olan kişilerden danışmanlık hizmeti alarak araç, ev eşyası ve muafiyetli eşyalar konusunda kendinize çözümler üretebilirsiniz.

Yetki belgesine sahip olmayan şahıs ve kurumlara sadece noter onaylı vekalet belgesi ile gümrük idarelerinde iş yapma yetkilerinin verilmesi kurum ve şahısları suçlu konuma sokar. Gümrük evraklarının yanlış işlenmesi, doğru yapılmayan vergi hesapları ve süre ihlali gibi durumlarda temsil hakkı olmayan şahıs ve kuruluşlar sorumlu tutulmazlar. Sorumluluk bu tür durumlarda eşya sahiplerinde olur. Gümrük danışmanlığı hizmetini bu yüzden yetki belgesi sahibi kurumlardan almanız gereklidir.

Türkiye’de gümrük danışmanlığı konusunda online olarak hizmet başvurusu ve bilgi alabileceğiniz https://www.gumrukdanismani.net/ adresini ziyaret ederek daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir