Muz Zayıflatıyor mu?

Lif oranı yüksek olan muz meyvesinin sindirime yardımcı olduğu hali hazırda bilinmektedir. Bununla birlikte muz, mideyi uzun süre doldurduğu için tokluk hissi verir. Bu anlamda da yeme kontrolüne yardımcıdır.

‘’Muz ile zayıflama mümkün müdür’’ sorusuna yanıt ararken önce muzun yapısına bakmak gereklidir.

Muzu incelersek; bir adedinde ortalama 105-110 kalori barındırmakta olduğunu görürüz ki bu çok zararlı görünmemektedir. Günlük kalori ihtiyacımızın 2000 kalori olduğunu düşünürsek bir gecede iki adet muz yesek dahi 210-220 gibi çok da yüksek olmayan bir kalori almış oluruz.

Muz Zayıflatır mı?

Muz Zayıflatır mı?

Ayrıca diğer meyvelerin aksine muzda aşırı miktarda protein bulunmamaktadır. Yağ miktarı ise oldukça düşüktür. Bu anlamda zayıflama konusunda yardımcı bir meyve olduğunu söyleyebiliriz.

Öte yandan sindirime yardımcı gıdalar arasında en ön sıralarda yer alsa da, aşırı miktarda muz tüketmenin fazla kalori alımına yol açacağından ters etki yapabileceği de bir gerçektir.

Düşük Glisemik İndeks ve Muz

Zayıflama

Zayıflama

Düşük glisemik indeks tüketilen yiyeceklerin içerdikleri karbonhidrat dolayısı ile kana ne kadar hızlı karışıp karışmadığı oranını belirleyen bir ölçüdür. Bu anlamda muz düşük glisemik indekse sahip bir meyvedir. Dolayısı ile muzun zayıflatan meyveler arasında gösterilebileceğini görüyoruz.

Uzmanlar muz yemenin zayıflama hedefi olanların mutlaka düzenli bir şekilde tüketmesi gereken bir meyve olduğunu vurguluyorlar. Ancak bunun yanında aşırı tüketimin ters tepki yaratabileceğine de dikkat çekiyorlar.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.