Nedir Bu GDO?

Yakın zamanda en çok duymaya başladığımız kelimelerden biri genetiği değiştirilmiş organizma oldu. Toplum olarak her ne kadar ekonomik sorunlar neticesinde tükettiklerimize gereken önemi veremiyor olsak da, GDO’lu olarak lanse edilen besinlerden uzak durmamız gerekiyor. Peki, nedir bu GDO?

gdo'lu ürün

gdo’lu ürün

Hemen hepimiz az çok bitkilerin nasıl yetiştirildiği hakkında fikir sahibiyiz. Tükettiğimiz meyve ve sebzelerin nasıl oluştuğunu biliyoruz. Yetiştirilen bitki ve bakılan hayvanlara istedikleri özellikleri ilave etmek için organizmaların yapısında değişiklikler yapılması sonucunda GDO, yani genetiği değiştirilmiş organizma karşımıza çıkıyor.

Bir canlının genetik özellikleri tamamen kopyalanarak diğer canlıya aktarılıyor ve istenilen özellikler ona kazandırılmış oluyor.

GDO Yararlı mıdır?

Ülkemizde sivil toplum örgütleri tarafından ısrarla karşı çıkılan genetiği değiştirilmiş organizma sisteminin yararları başında besinleri daha kaliteli hale getiriyor olmasını gösterebiliriz. Onlara daha cazip bir görünüm sunarken, hastalıklara karşı da direnç kazanmalarını sağlayan gen aktarımı, dünyada açlıkla mücadele edebilme konusunda başarılı bir sistem olabilir.

gdo'lu ürünler

gdo’lu ürünler

Besinlerde gen aktarımı sayesinde ürünlerin raf ömrü uzar, tatları uzun süre aynı kalır ve olgunlaşma süreçleri de daha kısa olduğundan taleplere cevap verme hızı artar. İnsanlık için bu bağlamda yarar sunuyor olsa da, besinlerin genetik yapısındaki değişiklikler çeşitli sorunları da beraberinde getirebilir.

Aslında elma yapısına sahip olan, ama gen aktarımı nedeniyle patates olarak tüketilen besin, elmaya alerjisi olan kişide sağlık sorunu yaratır. Bunun gibi daha birçok örnek gösterilebilirken, GDO içerikli besinlerin tüketiminde dikkatli olmakta yarar vardır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir