Organik Bir Yaşam İçin Öneriler

Küresel ısınma ve çevre kirliliği sonucunda dengesi bozulan doğa ve beraberinde getirdiği zararlar sebebiyle insanlar, doğaya ve kendilerine pozitif etki edecek organik yaşam tarzını benimsemeye başladı.

Bu durum hala çok yaygın olmasa da ülkemizde, bu yaşam tarzına yönelenlerin sayısı gün geçtikçe artmakta.

Organik Yaşam Tarzı İçin Neler Yapılır?

Doğanın ve doğada bulunan canlıların dengesinin korunması için öncelikle kimyasal gübreler, tarım ilaçları, zehirli atıklar ve çevreye zarar veren daha birçok şeyin engellenmesi gerekir.

organik yaşam

organik yaşam

Fakat bunlar çok büyük adımlar olduğu için, herkesin elinde olan bir durum olmayabilir. Bu yüzden bir birey olarak doğaya faydalı olmak isteyenlerin, öncelikle kendi yaşam tarzlarını düzenlemeleri gerekir.

Bunu yapabilmek için organik besinler tüketmek, birçok zararlı kimyasal maddelerin kullandığı ve pamuk işçilerinin ölümüne sebep olan pamuklu ürünler yerine ekolojik tekstil ürünleri almak, organik  kozmetik ve temizlik ürünleri kullanmak gerekir.

Ayrıca temizlik ve kozmetik ürünleri doğal tüketim maddelerinde evde artık kolayca yapılabiliyor ve hiçbir kimyasal içeriği olmadan, insanların sağlığını bozmadan tüketim ihtiyacını karşılayabiliyor. Bunların tariflerini bulmak ise artık oldukça kolay.

organik besinler

organik besinler

İnsanların organik yaşam tarzını sürdürebilmeleri için plastiği de hayatlarından çıkarmaları gerekir. Bunun yerine cam kullanmak, doğaya zarar verilmesini bir nebze olsun engeller.

Bunların dışında geri dönüşümü bilinçli bir şekilde kullanmak, elektrik ve su tasarrufu yapmak, alışverişlerde doğa dostu poşetler kullanmak da doğa için yapılabilecek iyiliklerden biridir ve organik yaşamın olmazsa olmazlarıdır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir