Uydu Sistemleri Nelerdir?

Dünya üzerinde yer alan binlerce ayna bir veriyi başka bir yere aktarma konusunda rol oynuyor. Kimse bu sistemleri görmez ama sessizce işlevlerini yerine getirmeye devam ederler. Ses ve görüntü olarak ortada olmasalar da çok büyük bir görevi üstlenirler. Uzay sistemleri dünya üzerinde bulunan ve pek çok işlemi gerçekleştirmek için rol oynar. Uyduların görevi gün geçtikçe daha da artış gösteriyor. Uydular genellikle uzay boşluğuna fırlatılıyor. Dünyada bu konuda çok fazla uydu uzay boşluğunda fırlatıldı. Her ülke kendi uydusu ile gündeme gelmeye çalışıyor. Uydu denince akla her zaman Televizyon izlemek için bir sistem geliyor. Son yıllarda dört bir tarafımıza uydular sardı diyebiliriz. Artık basit cihazlar dışında kompleks cihazlar için de kullanılıyor. Teknolojinin gelişme göstermesi ile birlikte uydu sistemlerinde de bir gelişme söz konusu oluyor.

Uydular ve Televizyon Yayınları

Uydular uydu kanallarını izlemek için kullanılıyor. Dünyadan yaklaşık olarak 36 kilometre uzakta yer alan uydu sistemleri dünyadan alınan sinyalleri başka bir alana göndermek ile görevlidir. Uydu sistemleri dünyanın yörüngesi etrafında bulunur. Dünya ile beraber dönmeye devam eder. Uydu sistemleri üzerinde bulunan bir gaz tabakası uyduların Dünya ile beraber dönmesine imkân sağlar. İki yanında da bulunan güneş panelleri sayesinde güneş enerjisi sağlama özelliğine sahiptir. Bir uydunun kullanım ömrü yaklaşık olarak 12 yıl civarında olmaktadır. Kullanım ömrü dolan bazı uydu sistemleri tekrar gaz doldurularak kullanıma sunulabiliyor. Televizyonlar için sinyal verici ve sinyal alıcı özelliği bulunuyor. Çanak antenler sayesinde uydudan gelen sinyaller televizyonlara aktarılır. En engebeli alanlarda bile çanak antenler sayesinde kanal arama durumu söz konusu olur.

Uydu Çeşitleri Nelerdir?

Jeosenkron isimli yere yerleştirilen uydu sistemleri haberleşme uyduları olarak adlandırılır. Pek çok uydu çeşidi bulunuyor. Haberleşme uyduları döngüsünü tam olarak 24 saat içinde tamamlama özelliğine sahiptir. Dünyada bulunan bir istasyondan gönderilen sinyaller haberleşme uydusu üzerinde düzenlenir ve tekrar dünya üzerindeki alıcı istasyona gönderilir. Bir diğer uydu sistemi ise askeri uydular oluyor. Sadece askeri ile kullanılıyor. Bu sistem ile birlikte belirli yerlerin fotoğrafları anında çekilebiliyor. Aynı zamanda araç ve füze takibi yapmak için de son derece ideal bir uydu sistemi oluyor. Diğer bir uydu sistemi uzay araştırma uyduları oluyor. Yörüngede 7 adet uzay araştırma uydusu yer alıyor. Uzay ile ilgili araştırma yapan bilim insanları uzay araştırma uydularını kullanıyor. Bu şekilde Dünya etrafında pek çok uydu sistemi yer alıyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir