Uykusuzluk Kaderiniz Değil

Sınav döneminizde uyku düzeni bozulacağı için sonrasında uyumak sandığınız kolay olmayabilir.  Ya da yoğun iş günlerinde zihninizi rahatlatıp uykuya geçmekte zorlanabilirsiniz. Uyuma zorluğu herkesin başına gelebilecek bir durum. Eğer bu durumu sıkıntılı olduğunuzda, heyecanlıyken veya yorgunken zaman zaman yaşıyorsanız basit çözümlerle atlatabilirsiniz. İşte uyku sorunu için çözümler;

duş

duş

Ilık Duş

Isının kasları gevşetme özelliği olduğu eskiden beri bilinen bir gerçek. Suyun gözenekleri açarak rahatlattığı da öyle.  Ilık suyun altında geçireceğiniz birkaç dakikanın sonunda uykuya dalmak hiç de zor olmayacaktır.

Egzersiz

Kan dolaşımının hızlanmasının ve kasların gevşemesinin uykunuzu kaçıracağını düşünüyorsunuz değil mi? Oysaki yoğun olmayan vücudu zorlamayan hafif esneme hareketleri yaparak geçireceğiniz on dakika sizi daha rahat bir uykuya hazırlayacaktır.

Melisa Çayı

Uyumadan önce içeceğiniz bir fincan melisa çayının sizi nasıl gevşetip uykunun kollarına atacağını tahmin bile edemezsiniz. İki üç yaprak melisayı kaynamış ve altı söndürülmüş suyun içine atıp beş dakika bekleyin işte içilmeye hazır. Çayınızın çok yoğun olmamasına dikkat edin.

melisa çayı

melisa çayı

Müziğin Rahatlatıcılığı

Yatmaya hazırlanıp ışığınızı söndürdüğünüz halde sağa sola dönmeye devam ediyorsanız zihninizi rahatlatmak için müziğin etkisini denemelisiniz. Sizi kederlendirmeyecek yahut coşturmayacak sakin bir müzik açıp gözlerinizi kapatın, Hayaller kurarken uyuduğunuzu fark etmeyeceksiniz.

Gece yatmaya yakın saatlerde yemek yemek, zorlayıcı kondisyon sporları yapmak, odada rahatsız edecek yoğunlukta ışık bulunması, gürültü, gergin hissettirecek konuları düşünmek, yeterinden fazla soğuk ve sıcak hava uyumanızı olumsuz etkiler.  Eğer bu durum uzun süreli devam ederse uyku sorununuz bir rahatsızlığa dönüşebilir. Bu şekilde kronik bir uyku bozukluğunuz varsa mutlaka doktora gitmenizi öneririz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir