Adaçayı Yağının Faydaları?

Esansiyel bir yağ olan adaçayı yağı insan sağlığına olan faydasıyla bilinir. Adaçayı bitkisinden çıkarılan adaçayı yağının karakteristik bir aroması vardır ve tatlandırıcı olarak yemeklerde kullanıldığı zaman da güzel sonuçlar alınır.

adaçayı

adaçayı

Tıbbi faydaları arasında öncelikle yatıştırıcı etkisiyle bilinen adaçayı yağı kokusu sayesinde de geniş bir yelpazede kozmetik ürünlerinin önemli maddelerindendir. Bu yağ, buhar distilasyonu yöntemi ile adaçayı yapraklarından elde edilir.

 Nelere İyi Gelir?

 Bir çok krem, masaj yağı, vücut losyonu ve bitkisel yağ türlerinin içinde bulunan adaçayı yağı önemli bir bileşendir.

Cildi temizleyen özelliği sayesinde kozmetik ürünlerinde sıklıkla kullanılan adaçayı yağı cilt lekelerine iyi gelir, çil ve sivilceler için bir çözüm kaynağıdır. Cilt hastalıklarından kalan cilt lekelerini ortadan kaldırmakta yardım olan adaçayı yağı, cildinizi sıkılaştırarak parlaklık verir.

adaçayı yağı

adaçayı yağı

Lekeler gibi yaralara, küçük kesiklere, diş et iltihabına da iyi gelen adaçayı yağı, anti bakteriyel ve antiseptik özelliği sayesinde mikrop öldürücü özelliğe sahiptir, yaraların ve lekelerin hızlı iyileşmesini sağlar.

adaçayının faydaları

adaçayının faydaları

Bir çok faydası olan adaçayının psikologlar tarafından önerildiğini belirtmeden geçmek de olmaz. Sinir sistemi ve beyin üzerinde uyarıcı bir etkiye sahiptir ve anti-depresan özelliğiyle vücudu rahatlatır.

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir