Apandisit İle Gaz Sancısı Arasındaki Fark

Genellikle insanların birbirine karıştırdığı apandisit ve gaz sancısı hastalığı konusunda bu yazımızda bahsetmek istedik. Sizler için uzmanlardan edindiğimiz bilgiler ile apandisit ve gaz sancısı rahatsızlıklarının farkını burada paylaşıyoruz.

Apandisit İle Gaz Sancısı Arasındaki Fark

Apandisit İle Gaz Sancısı Arasındaki Fark

Apandisit Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Apandisit hastalığı kaynağı insandaki apendiks isimli organda başlayan iltihaplanmadır. Apandisit hastalığındaki bir kişi karın bölgesi çevresinde tanımlayamadığı bir ağrı ve sancı duyar ve daha sonra alt karın kısmına doğru ilerler. Bu olumsuzlukları bulantı, kusma ve yemek yememe isteği gibi belirtiler takip eder.

Apandisit

Apandisit

Gaz Sancısı Nedir ve Sebepleri Nelerdir?

Gaz sancısı birçok nedene bağlı olarak oluşabilen bir rahatsızlıktır. Bazen artan bazen azalan ve hava yutma sonucunda, gıdalardan ve kalın bağırsakta bulunan bakterilerce üretilen o gazlar yüzünden kişi gaz sancısı çekebilir. Bu nedenle kişi genel olarak gaz yapan mercimek, çiğ gıdalar, turp, baklagiller ve benzeri gıdaları tüketmekten sakınmalıdır. Her insanın bünyesine göre gaza sebep veren besinler farklılık gösterebilir.

Apandisit Sancısı

Apandisit Sancısı

Sonuç olarak bu iki rahatsızlığı birbirinden nasıl ayırt ederiz diye sorarsanız bu pek kolay olmaz. Çünkü belirtileri benzer özellikler gösterir. Ama bulantı, iştah eksikliği, ateş ve de halsizlik gibi daha şiddetli bulgular varsa apandisit hastalığı olabilir. Doktora başvurulmalıdır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir