Badem Yağının Faydaları

İçerisinde bulunan zengin A ve K vitamini içeriği ile birçok faydası bulunan badem özellikle cilde ve saçlara olan etkisiyle kozmetik ürünlerin ana maddelerinden biridir.

badem

badem

Cilde Faydaları

A ve B vitaminlerini bulunduran badem cilt sağlığı için çok faydalıdır. Her cilt tipi için kullanılabilen badem yağı cildi nemlendirir, ciltteki tahrişi giderir, iltihabı alır. Dudak çatlaklarına da iyi gelen badem yağı cilt döküntülerini önler.

Göz etrafındaki karartılara badem yağını sürerek kararmaları yok edebilirsiniz. Cildin erken yaşlanmasını önler. Bir miktar badem yağına limon suyunu ekleyip cildinize masaj yaparak ölü hücreleri atabilir, gözeneklerin açılmasını sağlar. Cilt iltihaplarına, kızarıklıklara, kaşıntılara, sedef ve egzamaya karşı badem yağının faydası vardır.

badem yağı

badem yağı

Badem yağının faydalarının etkisini daha iyi görmek için diğer yağlar ve ya besinler ile birlikte karıştırılmış tariflerden uygulanabilir. Örneğin özellikle kış aylarında çatlayan dudaklar için badem yağı ile bir miktar balı karıştırarak dudaklara yumuşaması için sürülebilir.

Kuru ciltler için badem yağı ile süt tozu ve limon karıştırılarak 20 dakika cilde masaj yapılarak cildin nemlenmesi sağlanır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir