Bebeklerde Kalça Çıkığı Neden Olur?

Pek çok anne adayının problemleri arasında bebeklerde kalça çıkığı problemi yer alıyor. Bebeklerde kalça çıkığı son derece önemli bir rahatsızlık olan ve teşhisi fazlasıyla zor olan bir durumdur. Kalça çıkığına yol açan sebepler arasında ise ebeveynlerin bebeklerini hatalı giyindirmesi ve yanlış yaptıkları hareketler yer almaktadır.

bebek

bebek

Sıkıca kundaklanmış şekilde duran bebekler uzmanlar tarafından sakıncalı ve tehlikeli olarak nitelendirilmektedir. Bebeklerin sıkı bir şekilde kundaklanarak durduğu bu pozisyon kalça çıkığı oluşmasına yol açabilir.

Tedavi için Erken Teşhis Önemli

Bebeklerinizi her zaman bol ve sıkmayacak türdeki elbiseler ile giydirmelisiniz. Altını bezlerken ise yine uygun şekilde hareketlerini kısıtlamayacak ölçülerdeki bebek bezleri kullanmalısınız.

bebekler

bebekler

Bebeklerin yaşlarını doldurmadan ayaklarının üzerinde yürütülmeye çalıştırılması ve bastırılması ise kalça çıkığına yol açabilecek bir diğer sebeptir.

Doktorunuza kontrol için gittiğiniz her seferinde kalça çıkığı kontrolü yapmasını söylemelisiniz. Geç fark edilecek bir kalça çıkığı rahatsızlığı için tedavi olarak alçı ve ameliyat kullanılabiliyor. Bu yüzden erken teşhis koyulan durumlarda tedavisi daha kolay olabiliyor.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir